Vyplácať dôchodky podľa zaplatených odvodov pracujúcich nie je žiadny matematický problém. Miesto fixného a trvale zvyšujúceho dôchodku je možné prideliť každému poberateľovi každomesačný percentuálny podiel na reálne odvedených peniazoch. rozdelilo by sa len to čo sa v tom mesiaci reálne zaplatilo, len je to spoločensky a politicky nepriechodné a nik by takú stranu nikdy nezvolil, lebo dôchodby by okamžite klesli o 30-35% t.j. o sumu ktorú si dnes na dôchodky požičiavame a ich kolísanie by bolo často aj plus mínus 50% a to by sa ťažko vysvetľovalo akejkoľvek vláde ako úspešne hospodárime, keby povedzme rok boli dôchodky v hladine -50%.


