Ak si to nerozmyslí.
Ak si to nerozmyslí.
Vy povalení musíte zariadiť, aby to horšie nebolo.
Naozaj? Kto bol Šajdík? Možno rád sedával na humne. Alebo rýchlo zmizol za humnami. Podľa toho...
Bílkove Humence ‑ých ‑niec ž. pomn.; Bílkovohumenčan ‑a mn. ‑ia m.; Bílkovohumenčanka ‑y ‑niek ž.; bílkovohumenský Šajdíkove Humence ‑vých ‑niec ž. pomn.; Šajdíkovohumenčan ‑a mn. ‑ia m.; Šajdíkovohumenčanka ‑y ‑niek ž.; šajdíkovohumenský
(Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013)
Budaj sa vracia do čias, keď politici strašili kontrarevolucionármi.
Porazí ma.
Pravidlá sú na to, aby zjednocovali používanie - aj jazyka.
Z internetovej jazykovej poradne:
"Pri podobných nejasnostiach Vám odporúčame využívať elektronickú verziu slovníkov na webovej stránke nášho ústavu slovniky.korpus.sk. Keď si do vyhľadávača zadáte názov mesta alebo obce, dozviete sa aj príslušné prídavné meno:
Zlaté Moravce -ých -viec ž. pomn.; Zlatomoravčan -a mn. -ia m.; Zlatomoravčanka -y -niek ž.; zlatomoravský
Bánovce nad Bebravou -viec ž. pomn.; Bánovčan i Bebravskobánovčan -a mn. -ia m.; Bánovčanka i Bebravskobánovčanka -y -niek ž.; bánovský i bebravskobánovský
Vo všeobecnosti platí zásada, že prídavné mená utvorené z názvov zakončených na -ovce priberajú príponu -ský, pričom koncové -ce z názvu obce odpadáva. Preto má prídavné meno v prípade Bánoviec nad Bebravou tvar bánovský, a nie bánovecký (tento tvar by bol správny, keby existovala obec Bánovec)."
Čítajte viac: https://jazykovaporadna.sme.sk/q/2885/#ixzz7…
Prečo nám a iným národom nevychádzajú v ústrety Angličania a Američania? Ovládam osem jazykov, ale angličtina pre mňa zostala najväčšia hatlanina. Francúzština je ľubozvučná a pochopiteľná, ale aj v nej sa všeličo inak píše a inak číta.
Jazykovednému ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied podchvíľou chodia takéto nezmyselné zamyslenia. Chvalabohu, že som už na dôchodku a nemusím na ne odpovedať.
Mimochodom, autorovi nerobí problém iba používanie i/y, ale pravopis ako taký.
Je pokrytecké písať "pokritecký".
Má jeden v obývačke?
Aj v debatách pod týmto blogom je hnusná cenzúra. Takže opakujem: pani prezidentka v tomto ojedinelom prípade konala správne.
Veď na Slovensku máme iba jednostranne informujúce médiá, aká druhá strana alebo druhá časť? Neexistuje. Je tu hnusná cenzúra približne od roku 1994.
Bolo to potrebné na ovplyvnenie hlasovania poslancov o páde vlády. Hlavné je, že padla, je to prvý potrebný krok. Prezidentka aspoň niečo urobila správne.
Dobré nasrdenie sa. Ale ja som rada, že vláda padla, je to prvý potrebný krok. Aj tak tu budú ešte strašiť, ale ak si budú musieť na každý "počin" pýtať povolenie od prezidentky, aj to je niečo občas kontrolovateľné. Mňa najviav štvú tie kecy o pomoci občanom, ľuďom. Je to, akoby ma sestra obrala o polovicu dedičstva, a potom mi za zvukov fanfár ponúkla sto eur na prežitie. (Podobnosť čisto náhodná.)
Samo vyprážanie je zdravotnou hrozbou.
Jedna hrôza a potupa.
Odporúčame