Oprava: "prispievať". Ale nezaškodilo by prospievať.
Oprava: "prispievať". Ale nezaškodilo by prospievať.
Prečo? Je nepodstatné o čom je článok a aký je titulok. Baraniny sa dajú písať kdekoľvek. Termín "príspevok" by som tu nepoužíval. Podľa mňa je odvodený zo slovesa "prospievať"...čo má kladný náboj.
Gebuziny, ktoré sa píšu na tunajšej "debate" prínosné nie sú. Ja osobne by som takéto vylievanie pomyjí zrušil. Je to vyslovene škodlivé. Grciareň.
Omieľanie pojmu Balkán neznášam. Neviem prečo, skoro nikto nevie, čo je Balkán u užšom ani širšom zmysle. V žiadnom prípade to ale nie je Juhoslávia.
Ten Henry K tam nikdy nežil, tak mohol iba trepať ako keby som ja kecal o živote na dne oceánu, kde som akosi nikdy nebol. Vizionárov či prognostikov ja nežeriem.
Vyššie píšem, že kedysi (to kedysi je dosť vágny pojem, povedzme 20 rokov pred začiatkom konfliktu)...sa k náboženstvu nehlásilo ani 20% občanov.
Nechce sa mi veriť, že potom sa zrazu stali silne veriaci. Mám hendikep, ako neveriaci som mohol niečo systematicky prehliadať. Alebo sa ku mne ako neveriacemu ale nie nepriateľskému ľudia chovali neutrálne (v zmysle vierovyznania).
Podľa mňa sa ľudí na vierovyznanie ani nepýtajú. Lebo kedysi by bolo 85% bez. Zrazu všetci veriaci? No a taký Zlatan Ibrahimović je čo? Krstné je chorvátske, priezvisko muslimanske (vždy je tam -ić či -ović).
Oni nie sú nemiešaní. Poturčení srbo-chorváti. Jasné, vo chvíli D sa každý asi musí niekam hlásiť. Môže si vybrať aj budzogáňom po hlave.
To "Bosniak" je novotvar...dnes už asi moslim. Kedysi boli všetci Bosanci (aj kresťania).
To sú presne čísla o vierovyznaní. Kedysi ale neboli zďaleka prvoplánové. Na náboženstvo sa kašlalo.
Trepal o nepoznanom. Aj ja môžem zatipovať niečo o severozápadnej Afrike. Možno mi to vyjde lepšie ako domorodcovi.
To je kalkulácia. Odvaha je prirodzená vlastnosť.
Zrovna píšem pri inej téme...tá je ale ťažká. Pre Slováka asi nezrozumiteľná.
Ísť tak do Bosny...to by bolelo. Vyhýbam sa tomu už desaťročia. Nenarodil som sa tam, nežil som tam, nie som moslim, nie som Srb, nie som Chorvát (kecám, trochu som Srb aj Chorvát...rovnako ako Slovák a Čech - to je tých mojich 4X25%).
Nebojím sa, že by sa mi tam niečo stalo (s tým počítam všade a vždy). Obávam sa, že by ma bolelo to, čo by som videl. Úpadok, niečo ako skanzen. To nerád vidím. A ešte OSN...chce tuším vytvoriť čosi ako rezerváciu pre Indiánov. Veď je to pre nich fajn.
Nie, nepôjdem už tam...nikdy.
Z mena/priezviska sa dá ľahko určiť moslimská pôvod. A už je človek zaškatuľkovaný. Ono to nie vždy platí...ale meno máš akési čudné, tak ťa najprv budeme trochu až veľa mučiť. Asi nie si náš. Máš aj čudný prízvuk.
Neprežiješ? Nevadí, budeš mať aspoň pokoj.
Dúfam, že tieto moje slová už neplatia. Neplatili iba pre muslimanov. Napr. mňa by rovnako riešila každá banda. Nenazvem ju polovojenská, s vojskom to nemalo veľa spoločné.
Hopsssss...už ťa máme. Čo hľadáš v našom rajóne?
Samotní občania/potomkovia sú stigmatizovaní. Kam patrí dieťa z rodiny muslimana a Srbky/Chorvátky? Či inej kombinície? Nedá sa tam existovať s takým pôvodom.
Preto športovci s čudným priezviskom...hrajú napr. tenis v Austrálii, Kanade či inde. A ešte sa o to ubolené má "postarať" OSN?
Tak som si pozrel článok. Ako som predpokladal, nič. Inak, bosanskej duši by som už asi ani ja nerozumel. To už je buď pahýľ čohosi...alebo niečo nové, čo nepoznám.
Pechoriť sa do duše Bosanca...je groteskné. Akási skaderuka-noha? Nemá šancu. Vlastne, ani nechce. Bosanac to nechce duplom.
Vytvoriť kdesi akúsi oázu, rezerváciu pre povedzme 500.000 "iných"? To akože vážne? V Európe?
Toto sú veci... (článok som si ešte neprečítal)...
V BiH som sa necítil zrovna doma...ale prijímali ma s úctou (čo si vlastne uvedomuje naplno až teraz). Nebol som "ich"...ni ani nepriateľ. Vtedy (kedysi) som bol (asi) pomerne sympatický, pohodový...a rešpekt vzbudzujúci.
Toto budú haluze...Pohodový, no keď treba "mierotvorca"...Poď Rale, Ahmed a Mišo sa pustili do seba. Tak prišiel Rale, dal obom po hube a bol pokoj. Ešte ma obaja pozvali na domácu pálenku.
Nič také som nepovedal, láskavo nefabuluj na moje konto. Buď o tomto niečo vieš...alebo sa nebudem s tebou baviť.
Ak si si niečo prečítal, to je pre iných diskutérov. Skúsenosti.
Existuje také (asi otrepané) vyprávanie...že keď v noci niekde zaklopeš, ten či onen ťa prichýli, dá ti najesť atď. Asi je to aj biblické.
Prax: Dánsko 1X, platilo.
Morava: 2X, platilo (pokazené auto atď.). Bolo to ale za ČSSR.
Voľakedy sa hovorilo, že toto človeka zákonite požehná v Bosne. Neviem či sa mi to aj nestalo...
A teraz: predstavte si selekciu občanov BiH na Srbov, Chorvátov, muslimanov...prípadne 2-3-krížencov. To nejde. Buď ma niekto kdesi prijme ako človeka...alebo nie.
Milujem, keď Slovák do tejto témy fušuje. Kedysi som slúžil v jednotke, kde boli všetky možné etniká. Mňa neviem kto a prečo (asi zo srandy) označil za "Slovák". Jasné, Rale. Rale asi nie je úplne slovenské, no ani Drago nie je ruské. Vierovyznanie? Nesrandujte - žiadne.
Zaujímavé je, že som bol vtedy zrejme obľúbenejší ako kedykoľvek počas svojej existencie.
Možno preto, že som nebol "ten proti nám"...
Obávam sa, že sme už mimo podstaty odvahy. Odvaha nie je o vypočítavosti.
Nepoznám vojnu "na Balkáne", iba rozpad SFRJ. Federácia sa rozpadla. Slovinci s náboženstvom nemali vlastne nič. Oni odišli prví.
Srbsko-chorvátske vzťahy tu nebudem rozoberať, nemá to tu elementárnu úroveň.
V BiH neboli zlé medziľudské vzťahy, vlastne ani segregácia podľa náboženstva. Reč bola spoločná.
Náboženstvo v SFRJ bolo marginálne, etnická "čistá krv" ani vo sne.
Nie mierne...ale od základov abecedy.
Odporúčame