politika je vec zaujmov a stat kt nepozera na svoje zuujmy nemoze prezit, resp ma malicky sancu konkurovat inym na trh. treba sa realne pozriet kto je proti ruskemu plynu v skutocnosti? ak sa pozrieme france, belgium a holandsko ak tie blokuju rusky ply resp transit lebo vojna tak sa treba piozriet preco. dovod je jasny a to ze velka cast LNG ide cez pristavy v tychto krajinach (mnohokrat rusky tiez) za kto vyberaju tranzitne poplatky a uctuju dalsim krajinam kt nemaju inu sancu sa dostat k plybu ako stredna europa. presne ako my ked sme dostavali peniaze za tranzit ruskeho plynu do EU, v minuosti pri plnej kapacite (ropa, plyn) stat dostaval len tak 800mil za traznit, teraz sme ich stratili a navyse musime platit nielen ze viacej za rusky LNG kt ide zo sapadnej EU ale je tam aj prirazka za tranzit lebo nikto vam dnes neda nic zdarma. ficovy mozeme vycitat mnohe veci no tu by si mala opozicia vstupit do svedomia a podporit taketo poziadavky na znovuotvorenie kohutiokv surovin cez UA.


