Bolo znarodnenie, nie zostatnenie. Vynimocne bola zostatnena polnohospodarska poda v dedinach kde kulaci huzevnato odporovali odovzdat podu do zalozeneho druzstva. Tam im urobili potom statny majetok a najvacsich rebelov poslali do basy. Zivnostnici boli obmedzovani vo vykoristovani svojich susedov, ktorych zamestnavali. Fabrik bolo po Slovensku stale malo, industrializacia zacala az po dvojrocnici v prvej patrocnici planovaneho centralne riadeneho ceskoslovenskeho hospodarstva. Stavala sa Trat mladeze i Dedina mladeze. To, ze sa to nadsenie a prosperita pokazili v sestdesiatych rokoch bolo aj dosledkom tvrdeho obchodneho embarga zo strany zapadnych statov. Je pravda, ze sa rysovala naprava v 1968 roku nadsenim budovat socializmus s ludskou tvarou, ale Rusi to okupaciou zruinovali uz uplne. Aj taky je pohlad mnohych nas na historiu, tych, ktori sme to vsetko prezivali a vnimali.

