USA bude mať 51. štát, transakčná daň a prečo je to taký problém, premiéra divadelnej hry Metropolka v SNV a ako vidí Béla Bratislavský hrad v maďarskej hymne
Hystériu okolo transakčnej dane nechápem. Je to 0,4% z platieb, ktoré sa premietnu do výrobných nákladov.
Vypočul som si lamentáciu ambulantných lekárov, ktorí vraj musia mesačne platiť transakčnú daň AŽ 300-500 eur. Málokto si asi spočíta, že to pre ambulaciu znamená, že mesačne má v takom prípade výdavky 75-125 000 eur (prenájmy, energie, lieky, platy personálu, služby iných zdravotníckych zariadení). Aby taká ambulancia neskrachovala hneď po mesiaci, tak jej príjmy musia byť výrazne vyššie...
Praktická otázka: koľko na transakčnej dani zaplatí nejaký živnostník, povedzme elektrikár? Uvediem príklad - jeho robotu si ktosi objedná, za materiál zaplatí povedzme 600 eur + 0,4% TD = 602,4 eura, vyúčtuje si robotu 400 eur (čísla sú samozrejme vymyslené, no blízke praxi). Objednávateľ jeho prác mu zaplatí 1002,40 eur na TD odvedie štátu 4,01 eura.
Otázka: čo hrozné sa stalo? Ako by (pre porovnanie, bez TD) dopadla faktúra v prípade, že by obchodník s elektromateriálom zvýšil ceny o 2%?