V irackej vojne spolu s postupom armády USA sa konalo veľmi precízne a cielené vykrádanie irackých múzeí. Rozsah bol až tak veľký, že boli podozrenia na to, že tieto zlodejské gangy sa koordinujú s armádou USA...to sa ale nepodarilo dokázať. Realitou ale je, že gro ukradnutých historických artefaktov skončilo v USa na miestnom čiernom trhu a následne v súkromných zbierkach milionárov. Podotýkam, že zlodeji veľmi presne vedeli čo majú brať a pripomínalo to krádeže na objednávku. Samozrejme ale to sa týka iba nelegálne ulúpeného historického dedičstva,kde samozrejme tým pádom ani nie je prehľad čo a ku komu presne išlo. Ale máme tu aj kultúrne artefakty ulúpené počas vojen a kolonizácie,ktoré boli zlegalizované a dnes ich lúpeživé národy prezentujú ako svoje vlastníctvo.Európske a americké múzeá sú ich plné. Prím hrá USA a Británia-ale ani iné štáty tzv. vyspelého západu v tomto nezaostávajú.

