Rusko bolo vždy pozadu v porovnaní so Západom a za druhé, väčšina z bývalých európskych štátov východného bloku a Sovietskeho zväzu bolo schopných vytvoriť funkčné a prosperujúce spoločnosti krátko po tom, ako sa uvoľnili z ruského jarma. Iba Bielorusko a Ukrajina boli výnimky, predovšetkým kvôli skutočnosti, že i po získaní nezávislosti sa nikdy poriadne nezbavili ruského vplyvu.


