Ponuka ropy na trhu v ktoromkoľvek čase predstavuje množstvo,ktoré môže byť vyťažené so ziskom pri danej cene,čo záleží na troch faktoroch:základných materiáloch v zemskom povrchu,stave priemyselných technológií a na slobodnej ťažbe ropy v ropnom priemysle
Konsenzus medzi geológmi potvrdzuje,že existuje cca 10 biliónov barelov ropy a ešte približne pred 100 rokmi sa odhadovalo,že len 10% z tohto množstva sa dá vyťažiť,avšak nové technológie umožnili,že dokážeme extrahovať zhruba 35%,čo je ďalších 2,5 bilióna barelov.A to ešte neberieme do úvahy zdroje ako ropné piesky.Zlá správa je,že akákoľvek nová technológia,ktorá by mohla viesť k ropnej „prosperite“ je spomaľovaná alebo stopnutá vládami na celom svete.Technológie a potenciálne surovinové zdroje sú nám nanič,ak producenti ropy nemôžu slobodne ťažiť a inkasovať zisk.Nanešťastie,Vlády USA a EÚ majú moc prekaziť akýkoľvek projekt,jednak z politických a najmä ekonomických dôvodov svojej krajiny.To je dôvod embarga na Iránsku ropu


