pekne zhrnutie ako to chape klasicka psychologia.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Clovek si ale rodinu vybera, skutocny clovek, ten co ma udsku dusu, vie presne dopredu komu sa narodi,
ma z neba zmluvu so svojou buducou matkou a ta vie, kto ju ma oplodnit a s skym ma zit.
tu nejde o drzanie sa nejakych rad ale chapanie zakladnych principov...kto chape podstatu dokaze pracovat s akoukolvek roznorodou situaciu ktora sa v zivote vo vztahoch vyskytne..to je zasadny rozdiel od nejakych rychlokvasnych rad ktore su pasovane na konkretne situacie a pritom u kazdeho to moze byt inak..
Praveže ja z članku nemam pocit, žeby vystihol nejaké princípy.Minimalne jedna veta je tam dokonca v priamom rozpore s realitou a tým, že to podava kategoricky /s výkričníkom / u mňa vyjadruje nedoveru k celému članku.Ano, je to táto veta "Dobré a kvalitné vzťahy nie sú výsledkom náhody alebo šťastia!"
"Dobré a kvalitné vzťahy nie sú výsledkom náhody alebo šťastia!"
No a dôkaz ?
Neviem, ten članok si sam odporuje
"V skutočnosti je myšlienka, že vy a váš partner máte pracovať na vašom vzťahu, úplne nesprávna. Váš vzťah pracuje na vás. Tak fungujú všetky vzťahy"
"Rásť vo vzťahu je to najodvážnejšie rozhodnutie aké môžete spraviť. Vyzýva vás k tom aby ste konali ako pevná osobnosť a s láskou. "
Tak treba konať, ked vztah sam pracuje na nás ? Však najprv tu bola téza že nemame na tom pracovať...
vďaka za dotazy, pokúsim sa odpovedať tak ako som to ja pochopil...
ta prva citacia k tomu asi len tolko ze ide o princip tradicneho ludoveho: "Nikomu nepadaju peceneho holuby do ust." Tak ako pri inych veciach ak chceme kvalitny vysledok musime na tom intenzivne pracovat vztahov nevynimajuc. Mnohi to beru ako samozrejmost, alebo nieco co musi fungovat bez akejkolvek osobnej snahy.
k tej "odporujucej si teze"...clanok nikde netrvrdi ze netreba konat...konstatovanie prveho odseku je len o upozorneni toho ze castejsie vztahy menia viac nas ako my vztahy...co sa tyka toho rastu vo vztahu tak je tam odporucanie skor pracovat na sebe lebo to je jedina vec ktoru mame plne vo vlastnych rukach..mnohi sa snazia menit vztah za cim je casto skryta snaha o zmenu a prisposobenie sa toho druheho..
ad1 - k tomu prvému - nie. Sú zname vzťahy, na ktorých ani jeden partner nijako vedome nepracoval, jednoducho našli sa vzájomne kompatabilní jedinci, vyhovujú si, nepotrebujú nič meniť, na ničom pracovať a majú vynikajúci vztah.Proste šťastie. Alebo príroda ? :)
Prave ale deti z takýchto až moc idealnych vzťahov už problém majú, akonahle si vyberú partnera, kde prvá nezhoda alebo hadka s ním je pre ních šokom... Každopadne ešte raz, dobré a kvalitné vzťahy sú aj vysledkom nahody alebo šťastia. Članok to vylučuje, neviem prečo ...
ad2 - oveľa jasnejšie mi znelo odporúčanie Šiklovej - meniť sa tým istým smerom ako partner.Lebo to je zrejme problém v tejto dynamickej dobe - aj tí, čo si navzajom vyhovovali sa časom menia, ak sa ale menia rozličným smerom, nastava nesúlad a skor si rozumejú s niekým, kto je na ich momentalnej úrovni.Navzajom sa ťahať v živote a navzajom si byť stale blízky v nazoroch a hodnotách považujem za lepší princíp ako pracovať na sebe. Uplne intuitívne...
Plne súhlasím z autorom článku, nie sú v ňom žiadne rozpory.
Asi si si nevšimol, o čom píše ako o podstatnom vo vzťahu . 1.) Buďte čestný a úprimný 2.) Naučte sa byť „prítomný“... Ak partner zistí, že sa dá naňho plne spoľahnúť, odpustí mu, že nerozmýšľa ako jeho priateľky, že občas vyžaduje pokoj pre svoju prácu, ktorú môže pokladať i za zbytočnú, ale naučí sa ju tolerovať, pretože i partner dáva volný priestor pre jej záujmy.
Tento vzťah vzájomnej dôvery nemožno vyriešiť slovami, ale sa sám postupne vytvorí i bez slov o dôvere.
No nielen v začiatkoch vzťahu, ale po celý život má veľmi priaznivú rolu vo vzťahu a v upevňovaní dôvery najmä vzájomne vyhovujúci sex - preto ho nemožno podceniť a nechať to na náhodu, či šťastie.
Odporúčame