Autonómiu a suverenitu Európy ohrozujú základne USA v Európe a nie Čínske investície!
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Autonómiu a suverenitu Európy ohrozujú základne USA v Európe a nie Čínske investície!
Je zvláštne, ak tí čo volajú v jednom odvetví po globalizácii tak v inom odvetví robia všetko možné proti globalizácii.
Svet má problém v tom, že na jednej strane by sa mu hodila medzinárodná deľba práce ale na druhej strane stále nie je garancia toho, že ju niekto nezneužije.
Investície do infraštruktúry priamo na území EU by som ale ako ohrozenie nevidel. Veď EU nemá problém stanoviť predpisy tak, aby neumožnili následne niekoho zvýhodňovať či znevýhodňovať aj v infraštruktúre.
Dobrý príklad je KUVAJT. Keď s ním popretŕhali okolité štáty diplomatické styky, takmer všetky potraviny importoval zo zahraničia. Ak by nebol bohatý a nemal naftu, boli by pomreli hladom. Dovážali živé kravy na lietadlách napr. z Ukrajiny a pod.... Zeleninu, mliečne výrobky... Vtedy si štát dal predsavzatie, že bude sebestačný v potravinách a stane sa exportérom! Púštna krajina... Za rok dokázali vďaka HITECH skutočne neuveriteľné veci. Pestujú si už takmer všetko sami - vo vode bez pôdy, chovajú hydinu a hovädzí dobytok - majú práve cca. 90% sebestačnosť - 4 a pol milióna ľudí, počet obyv. stabilne rastie..
Toto môže veľký výpalník urobiť hocikedy hocikomu - ako teraz VENEZUELE, či KĽDR, ako predtým Kube, Líbyi...
Globalizácia je iba vtedy fajn, keď z nej profitujú iba západniari a ostatní na ňu doplácajú!
Ak z nej profitujú aj iní, tak to už je neprijateľné.
Západniari za obojstranne výhodnú spoluprácu považujú iba tú, z ktorej profitujú iba oni a protistrana ťahá za kratší koniec!
Nemám nič proti ak bude EU ochraňovať svoje strategické záujmy, len tie záujmy musia byť ozaj európske a nie USA na úkor zbytku sveta na čele s Čínou. Lebo to trhové hospodárstvo a jeho všemocná ruka sa začína čím ďalej tým viac riadiť účelovým protekcionizmom vyvolených a namiesto férovej súťaže sa doňho vnáša ideologický boj ktorý má za úlohu všemožne obmedzovať konkurenciu.
Myslím si že viem o čo tu ide. Momentálne je tok tovaru z Číny do EU hlavne cez Nemecko a Holandsko (prípadne Benelux). Ak by sa tok presmeroval cez Taliansko, prišli by tieto krajiny o veľa a jadro EU by sa presunulo inam, viac do stredu EU.
Číňania si zrejme všimli tú asymetriu toku tovaru v EU a majú pravdu.
logino, tok sa OBRACIA, alebo aspoň vyrovnáva. Čina je obrovským, hladným (obrazne) trhom a je so svojou z roka na rok mohutnejúcou stredou vrstvou, s rovnako rastúcou kúpnou silou - ideálnou destináciou pre LUXUSNY TOVAR. Nebyť tohto javu, Japonsko by bolo po Lehman-šoku padlo veľmi hlboko, Číňania ho podržali a držia doteraz, turizmus - hotely, pohostinstvo, nákupy spotrebného a luxusného tovaru... Pre Taliansko s jeho tradičnými luxusnými značkami odevov, s módou, s kabelkami, módnymi doplnkami a pod. je v dnešnom, chudobnejúcom svete hotový záchranca, IDEALNY obchodný partner
INFRAŠTRUKTURA v POSTSOCBLOKU už dávno nie je v domácich rukách, VOBEC NESLUZI DOMACIM ZAUJMOM. Pozrite sa napr. na TELEKOM - desaťročia takmer NIC NEINVESTUJE, len rYŽUJE a jeho "služby" sú PODSTATNE HORŠIE, než boli socíkovské v tomto odvetví. Či to majú Číňania, alebo Nemci - pre Slováka to môže byť buď totálne jedno, alebo to môže byť pre nás výhoda, že budeme mať "väčší výber!!! Či budeme živiť Nemcov cez TELEKOM, Francúzov cez ORANGE (obe firmy štát = väčšinový akcionár), alebo Číňanov, ktorí sú v Ázii a Afrike veľmi štedrí a ochotní spolupracovať na princípe vzájomnej výhodnosti - win-win :))) Takže tak, Oettinger ako z neokoloniálnej mocnosti NEMECKA má prečo považovať Číňanov za hrozbu... :)))
Odporúčame