No a teraz po slovensky, po com bude diesel a benzin, a co je to "isty" typ PHM -:)))) Alebo to napiste anglicky, alebo nemecky......
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
informaciu financne podporit tu ich "kvalitnu zurnalistiku" tak salamunsky napisanu nemaju, tam to povedali ludom polopate o co im ide
:DDD
U 2710 19 43 ci co 514/1000 litrov.
To je 0,514 na liter, co je viac nez polka ceny benzinu :-))))
Takto mate informovat citatelov a nie sprostosti. Take dane si mozu dovolit mozno Nemci
Cesi maju tusim 12,7 kč na liter, co je asi 0,48 a aj to je vysoke. Na LPG nie je prakticky ziadna dan, preto je to lacne a nie preto, lebo je to vraj na prd. A preto jazdim na LPG. Okradajte si svoju mater, ale nie mna.
len to moc nespominaj lebo oni nemaju problem nic zdanit alebo dan zdvihnut :DDD
Ten članok neni preto aby sa človek vyznal to je preto aby sa nepovedalo ze zdražie už aj tak -z okolitých štatov najdrahší benzín trikrát hurá Matovičovi.
skutočne nechápem, ako vládze človek na Slovensku s normálnym príjmom platiť pohonné hmoty... Však má tretinový plat v porovnaní s Nemcom, Rakúšanom, ale platí rovnaké, často o pár centov vyššie ceny za benzín! Tam doma ma plná nádrž stojí - cez 60 euro - 1,5 x mesačne - 90 euro! Pri platoch 1000 euro na ruku, čo je v SR pomerne slušné, to je cez 9% mesačného príjmu!
V Rakúsku, Nemecku, Japonsku NEMYSLITEĽNÉ! SLovák musí tie prachy ušetriť na niečom inom, na čom?
V Japonsku, ktoré je komplet odkázané na import nafty, plynu a dováža ich z Blízkeho východu tankermi, by mali byť pohonné hmoty logicky podstatne drahšie, než v SR, kde nám naši otcovia a dedovia v rámci RVHP vybudovali ropovody, plynovody... NIE JE TO TAK! Momentálne kupujem normálny benzín za 131 jenov/liter. Tu platím za benzín mesačne cca. 2, 4% svojho mesačného príjmu...
Jednoduchá odpoveď:
- jazdí menej
- šetrí inde
Cena paliva, závisí oveľa menej na rope a jej doprave ako na daniach.
Nemáte v Japonsku nič neúmerne drahé?
Ja si pamätám, že v Japonsku boli drahé banány.
Platilo to tak pred 30 rokmi, takže dnes netuším.
NEPLATILO. To by som o tom musela niečo vedieť :) Leda ak myslíš z československého platu... Ale to boli napr. jablká podstatne drahšie, však banány sú tu hlavne z lacných Filipín.
Jazdí menej? Zrejme v Bratislave, kde nemá kde zaparkovať a má k dispo hromadnú dopravu...
Napríklad keď si musí vyzdvihovať deti zo školy? Nakupovať v meste, lebo na dedinách obchody zanikajú? Chodiť k najbližšiemu lekárovi - špecialistovi do mesta, vzdialeného na 70 km?
Neúmerne drahé? Máme. Čerešne... Bez tých sa ale zaobídeš. Ale keď na slovenskom vidieku TAKMER NEEXISTUJE HROMADNÁ DOPRAVA bez palív sa nezaobídeš...
Bol som tam v roku 1985. To čo si pamätám, je že za cenu 1kg banánov som si kúpil kalkulačku.
Taká kalkulačka stála v ČSSR viac ako 1000 Kčs, ak bola vôbec dostupná, 1kg banánov stálo 17Kčs a ani s jeho dostupnosťou to nebolo dobré.
Benzín v SR vlastne lacnie v pomere k mzdám.
V roku 1989 pri hr. mzde 3140 a stál 1l 8Kčs => 392L za priemernú mzdu
V roku 2005 pri hr. mzde 17274 a stál 1l 37Kčs => 466 L za priemernú mzdu
V roku 2019 pri hr. mzde 1013€ a stál 1l 1,327€ => 763 L za priemernú mzdu
Napriek tvojím predpokladom, som presvedčený, že obyvatelia BA toho najazdia najviac.
V mestách chodia deti do školy peši, respektíve veľmi blízo, až považujem ich odvezenie za zbytočné i keď mnohí rodičia to robia.
Chodiť k lekárovi 70km je v SR veľmi zriedkavé.
Nakupovanie tiež nevyžaduje veľa km. V mestách žije viac ako polovica populácie.
Zbytok v mestách pracuje. Nakupovanie je skôr problémom pre dôchodcov, ktorí auta nemajú.
VŠETKO ZLE! Stačilo by mi argumentovať tým, že v Japonsku sa žiadna zelenina, ovocie, mäso a pod. NEPREDAVA na KILOGRAMY, nikde nenájdeš ceny, uvedené za kg! Nuž ale to by bolo alibistické. Takže: Banány sa predávajú vo zväzkoch - 3-6 ks v kuse (odvážila som 800-1100g :)) a ich cena sa v podstate desiatky rokov stabilne drží - cca. na 300 jenoch za zväzok. Dajú sa kúpiť po kusoch - drahšie -cca. 100 jenov v Lawson, Seven-Eleven a iných samoškách so všetkým praktickým tovarom. No a v 1985 Kčs nebola konvertibilná, prepočítavali sme všetko na USD. 1USD stál vtedy cca. 200 jenov, alebo OFICIALNE 12 Kčs, či NA ČIERNO 30 Kčs. Čiže podľa toho, ako si j USD prišiel, ktoré si si tu potom menil na jeny, podľa toho stál pre Teba zväzok banánov rôzne...:)))
Kalkulačka stála toľko ako zväzok banánov? Logické! Jap. ekonomika stála aj na kalkulačkách :) trebalo ich predať, ak ich vyrábali. Koľko si ich kúpiš, ak budú drahé??? Do každej tašky jednu???
Autá boli n ČSSR väčším luxusom ako v Jap.,
Jap. ekonomika stála hlavne na autách, na ich exporte i domácej spotrebe, AJ preto boli logicky lacnejšie, než v ČSSR. Bolo by zaujímavé porovnať, koľko najazdil vtedy v priemere každý Slovák autom a koľko Japonec... Slovák mal na rozdiel od Japonca k dispo LACNU HROMADNU DOPRAVU, čiže NEMUSEL jazdiť utom a teda ani kupovať pohonné hmoty v takých objemoch. Hromadná doprava bola v 1985 a je aj dnes príšerne DRAHÁ! Ja mám do práce autom presne 10 km, cesta tam a naspäť ma stojí 840 jenov. Moje auto spáli na tú vzdialenosť (20 km tam a späť) v priemere - za rôznych poveternostných podmienok a rôznej hustoty premávky - cca. 2 l benzínu... Bez ohľadu na vzdialenosť Ťa vyjde už lacnejšie jazdiť autom, ako hromadnou dopravou, nakoľko neexistuje ani nijako rapídne zľavnené cestovné pre žiakov, študentov... Ak máš kde parkovať, samozrejme... Takže JEDNODUCHE POROVNAVANIE CIEN čohokoľvek bez kontextu v podstate nemá veľkú info-hodnotu, skôr SKRESĽUJE REALITU...
A čo si v 85 robil v Jap.?
doplním, opravím: Hromadná doprava v JAPONSKU je príšerne drahá,
Cesta do práce by ma stála HROMADNOU DOPRAVOU 840 jenov (tam a naspäť, dohromady 20km)
poctar zase hviezdi... porovonavat priem. hrubu mzdu bez uvedenia jej zdanenia, ktore je dnes vyssie, bez uvedenia kolko percent zamestnancov na nu dosiahlo vtedy a kolko dnes, bez ratania dalsich mandatornych vydavkov z nej.. počty ako z ustavu pre chorych..
momentalne je to takto https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dan… - cim vacsi podiel biozlozky, tym nizsia spotrebna dan, cize nova 95 (E10) asi 514e, stara95 (E5) 547 a 100 oktanov bez aditiv 597, ak sa to zjednoti na jednu uroven, tak nova E10 cena stupne, stara 95, co sa neda kupit, klesne a klesne aj 100 okt - to je moj pohlad, mozem sa mylit
Odporúčame