Nadpis článku je jeden zo spôsobov vymývania mozgov. Vzbudzuje dojem ako by to bola zásluha novej vlády a pritom je to spôsob výpočtu dôchodku pevne stanovený a že budú vyššie je to zásluhou politiky a hospodárenia predchádzajúcej vlády.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Keďže rastie priemerná mzda, rastie dôchodková hodnota osobného mzdového bodu a rastie novým penzistom dôchodok. Super správa pre nových dôchodcov. Ale zároveň s tým vždy povedzte, o koľko sa prepadol dôchodok tým, ktorý išli pred rokom, 2 rokmi, 5 rokmi - a tam to už slušne vidieť. A mnohí mali rovnaký alebo dokonca vyšší OMB a predsa sa prepadajú, lebo valorizácia je mizerná a nespravodlivá. Veď, keď som robila celý život - napr., za priemernú mzdu, prečo nemôžem mať dôchodok ako dnešný dôchodca, ktorý tiež robil "iba" za priemernú mzdu, ale dôchodok má cca 150 vyšší. Kto vymyslel dôchodcovskú infláciu, musel starých ľudí veľmi nemať rád!
Lebo Vaša priemerná mzda a jeho priemerná mzda boli rozdielne.
Tých 150€ ste silne prehnali.
Vy vždy reagujete, že nemám pravdu. Áno, priemerná mzda sa vyvíja, to chcete povedať, že ak sa teraz skokovo navýši priemerná mzda a životné náklady (čo určite nevykryje dôchodcovská inflácia), tak tí starší ľudia majú byť spokojní? So 400 eurami? Lebo sa blbo narodili? O čo bola vtedy menej hodnotná priemerná mzda, ako dnes? Sumou - iste - ale hodnotou, nie! A skúste si vypočítať ideálneho dôchodcu, ktorý pracoval celý život za ideálnu priemernú mzdu a odišiel do dôchodku v roku 2014, a pre ľahšie počítanie, pracoval rovných 40 rokov. Potom mi napíšte ako veľmi silno som to prehnala.To budem považovať za argument!
Musíme vyriešiť jednoduchú otázku, Rastú náklady o infláciu alebo ako rast miezd?
Podľa mňa je parametrom rastu nákladov inflácia, pre dôchodcov ju lepšie vyjadruje dôchodcovská inflácia.
Celkom by ma zaujímalo ako by reagovali dôchodcovia ak by bola inflácia vyššia ako rast miezd.
Čo ak príde rok ako boli 1991, 1993,1999, 2003?
Priemerná mzda mení svoju hodnotu. Máme sa stále lepšie.
Ja nepopieram jav na ktorý poukazujete. Aké by ale bolo riešenie?
Nižší rast ADH a vyššia valorizácia?
Ad Mame sa stále lepšie.
Nie, na dôchodcov pod valorizaciou určenou striktne mierou inflácie sa táto radostná správa nevzťahuje. A o tom to je, o za konzervovanie minulosti do prítomnosti. A hoci okrem Teba sa nás dôchodcov na názor nikto nepýta, odpoviem aspoň Tebe. Treba vrátiť metodiku výpočtu valorizácie, ktorú zrušili richter so svejnom a spol. - okrem inflácie sa crivnakym pomerom zohľadňovať rast priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Bolo to spravodlivé, k starým ľuďom ústretové a pokladňa sp by neskrachovala, lebo tvorba zdrojov je priamo úmerná príjmom, z ktorých sa poistné do fondov platí.
Nebyť toho, že okrem penzie mam aj ďalšie príjmy, moja životná úroveň by z roka na rok upadala stále viac a viac, vidím to na penzistoch okolo mňa, ktorých jediným zdrojom príjmov je starobný dôchodok upravovaný o valorizaciu, ktorou sa penzia nezvyšuje, len sa otvárajú nožnice v životnej úrovni s ostatnou spoločnosťou.
1, Z čoho by sme to zaplatili? Tvorba zdrojov je síce priamo úmerná príjmom, z ktorých sa poistné do fondov platí. Len ju treba vydeliť počtom dôchodcov, ich počet za 10 rokov narástol o 15%. To sme výrazne predlžovali dôchodkový vek. Počet platiteľov tiež bude klesať.
2, Správne si to pomenovala, ich životná úroveň zásadne neklesá len sa "otvárajú nožnice v životnej úrovni s ostatnou spoločnosťou".
Ano od okamziku zbabranej dochodkovej reformy, na ktorej mali hlavny podiel Kanik, Svejna, Chren, Brocka v podstate s celym vtedajsim Výborom Národnej rady SR pre sociálne veci a bývanie, uradnici ako veduci odborov Ministerstva prace Kolesarova a Lendacky, poradcovia zo Svetovej banky. Jedine Vojtech Tkac a p.Navratilava z Parlamentneho vyboru upozornovali, ze ta reforma je nedomyslena.