Keby sebeckí bánbičkári v čiernych sukniach aspoň raz nemysleli iba na svoje bruchá ale aj na ľudí, možno by im došlo, či bude vôbec čo predávať a začo nakupovať.
Lebo aj to sa môže stať, že v nedeľu budeme ponožky štopkať.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Ďalší prieskum potvrdzujúci hlúposť tejto zbytočne frustrujúcej témy, a násilného obmedzovania trhového hospodárstva, v ktorom je samozrejmé že o svojej prevádzke, áno či nie v nedeľu, rozhoduje samotný podnikateľský subjekt. V prípade násilného obmedzovania a zákazu fungovania podnikateľskej činnosti, by vláda a štát, prípadne cirkev ktorá to vyžaduje, mali byť povinní uhradiť podnikateľom ušlý zisk. Nedeľný predaj by mal byť iba na dobrovolnosti podnikateľov, a zamestnanec odmietajúci nedeľnú prácu nech v takej práci nepracuje. Násilným obmedzovaním podnikania v trhovom hospodárstve nech si štát uvedomí, že tiež stratí veľkú časť príjmov, a že nás všetkých približuje k čínskemu modelu - toto chceme ?
Ten ušlý zisk je diskutabilný.
Ľudia kúpia za 6 dní približne to isté, čo za 7. Okrem toho budú mať obchody nižšie náklady na prevádzku.
A trhové hospodárstvo majú aj v Nemecku aj v Rakúsku a obchody sú tam v nedeľu zatvorené a štát nič nevypláca.
Nekúpia. Zúžte diaľnicu na jeden pruh a potom sa nedivte, že dôjdete do ciele "približne" rovnako, ako keď mala dva pruhy. Nevyhnutné nákupy sa urobia v piatok a v sobotu, časť nákupov sa posunie do ďalšieho týždňa a časť sa neuskutoční vôbec. Spomalí sa obeh peňazí, čo sa nevyhnutne prejaví na HDP. Skôr minuté peniaze majú multiplikatívny efekt, neležia niekde ľadom, ale kúpi či vyrobí sa za ne čosi iné. A nejaká časť peňazí, ktorá by sa minula na Slovensku sa minie v zahraničí. Prirodzene týka sa to len tých, ktorí bývajú relatívne blízko hranice. Ale ušlý zisk je nevyčísliteľný.
K prepúšťaniu dôjde tak, či tak.
Nesúvisí so zákazom, ale úbytkom kupujúcich.
Ak sa naplní scénar viac ako 100tisíc nezamestnaných v tomto roku, čo bude iste viac.
Kúpyschopnosť obyvateľstva výrazne klesne.
Skončí aj množstvo obchodov.
Neriešim, toto nie je priorita. Prioritou by malo byť, ako udržať výrobu a zamestnanosť.
A najmä vyhnúť sa hladomoru, možno to zájde i tak ďaleko, že nebude v potravinách ani čo predávať.
V Drážďanoch majú v sobotu šábes, obchody až na pár výnimiek zatvorené.
Neriešia.
V každom prípade, objavujúce sa prieskumy o nedeľnom zákaze predaja nám ukazujú jednu vec.
Ľudia so silným náboženským presvedčením sú netolerantní voči ostatným.
Mali by sa nad sebou zamyslieť, či ich netolerantnosť a spupnosť nepoškodzuje myšlienku a zmysel viery.
Ako som predpokladal, možeš to interpretovať akokoľvek, aj mylne, viď tí veriaci a adopcie.
A iste,aj na SME blogu sa niečo také objavilo
https://drahovsky.blog.sme.sk/c/537366/vyhod…
.
Nakoľko si prihliadal na všeobecnú tendenciu v EU ktorá už sleduje aj subtílnejšie formy vzťahu obchod-zákazník a nie je bezbreho liberalna ? To, čo možno vydávať za vplyv religiozity može byť snaha odolavať komodifikačným tlakom, nenapadlo ? 0
Dáta sú dané a nie je široký priestor na ich interpretáciu či dezinterpretáciu. Korelácia medzi vierovyznaním a postojom k nedeľnému predaju tu je a bolo by s podivom, ak by nebola. Ale aj časť ateistov je za zákaz a prekvapivo veľká časť katolíkov je proti zákazu. Jediné čo môže byť vecou diskusie je, či je tento prieskum relevantý, keďže nebol a nemohol byť robený na reprezentatívnej vzorke. Ale aj keby som rovno predelil dvoma počty percent u tých, ktorí boli proti zákazu a úmerne tomu navýšil percentá protistrane, tak sa nepriblížime k číslam, ktoré vyšli agentúre 2Muse alebo Focus. A to nech si už každý interpretuje ako chce :)
Odporúčame