pekulácie proti euru v takom rozsahu ako v poslednom čase sa zdali ešte nedávno nepredstaviteľné. Útoky zatiaľ ustali, ale pád kurzu eura pokračuje ďalej.
"Preto je nutná väčšia regulácia. Bohužiaľ také špekulácie boli a sú možné len preto, že medzi členskými krajinami eurozóny existujú citeľné rozdiely v ekonomickej výkonnosti a zadlžení," myslí si Merkelová.
Nemecko prispieva do záchrannej virtuálnej sumy najväčším dielom, rovnako ako predtým najväčšou mierou pomohlo pri finančnej injekcii Grécku.
Ratingová agentúra Fitch spočítala, že na financovanie všetkých dlhov a pôžičiek by európske vlády potrebovali 2,2 bilióna eur, teda pätinu tohtoročného HDP celej Európy.
Podľa nového prieskumu Fitch medzi európskymi investormi 70 percent z nich teraz považuje vládne dlhy za najväčšie riziko na kontinente.
Do dlhovej pasce spadlo Grécko, ale ďalšie štáty eurozóny na tom - pokiaľ ide o zadlženie - nie sú oveľa lepšie: Taliansko, Portugalsko, Španielsko, ale napríklad aj Británia, budú musieť siahnuť k radikálnym úsporným programom.
Španielska a portugalská vláda oznámili plán úspor už minulý týždeň, okamžite sa proti nim zdvihla vlna odporu. S gréckymi úsporami majú totiž jedno spoločné: znížia príjmy väčšiny obyvateľov.
Porastú dane, zmrazia sa mzdy, prestanú sa zvyšovať penzie a naopak porastie vek pre odchod do dôchodku. Eurozóna zatiaľ prehráva ďalšiu časť boja so Spojenými štátmi a Áziou.
Zatiaľ čo USA či Čína sa spamätávajú z najväčšej recesie od 30. rokov minulého storočia relatívne úspešne, prognózy rastu európskych ekonomík sú veľmi opatrné.
Európske štáty nemajú pred sebou perspektívu rýchleho rastu HDP, teda ani z čoho splácať veľké zadlženie minulých rokov. "Dlhová kríza bude zrejme pokračovať a monetárna unia bude musieť prejsť rekonštrukciou, aby došlo k opätovnému zavedeniu kolektivnej fiškálnej disciplíny," uviedol ekonóm Wyplosz.