Vedci začínajú tušiť, prečo niektorí ľudia zvládajú koronavírus bez príznakov. Môžu za to T-bunky
Podľa analýzy slovenských hygienikov 61 percent ľudí, ktorých pozitívne testovali v júli, v tom čase nemalo žiadne príznaky. Asi 40 percent asymptomatických pacientov hlásia aj v Spojených štátoch.
Ak ste za posledné roky prekonali bežný koronavírus, ktorý spôsobuje nádchu, váš organizmus môže nákazu novým koronavírusom prekonať ľahšie.
T-bunky
Pri skúmaní imunity ľudského tela sa doteraz kládol väčší dôraz na protilátky, ktoré vznikajú po prekonaní choroby COVID-19. Tieto protilátky vytvára druh bielych krviniek známy ako B-bunky (B-lymfocyty).
Ľudské telo však má aj ďalšiu vetvu obrany a tou sú T-bunky (T-lymfocyty).
„Kým B-bunky tvoria protilátky, T-bunky robia dve veci – pomáhajú B-bunkám produkovať protilátky alebo priamo zabíjajú infikované bunky,“ vysvetľuje imunológ zo Slovenskej akadémie vied Vladimír Leksa.


