Nemas celkom pravdu. USA chytili zapadnu Europu do zelezneho objatia hned po II. svetovej vojne. Marshalovym planom to objatie este viac zosilnili. Staty strednej a vvychodnej Europy boli do toho objatia (rozumej do EU) prilakane vidinou lepsich zajtrajskov - resp. skor boli kupene eurofondami.
Preto za vsetkym nekalym, co sa v Europe deje, su USA. A to nie je len sirenie liberalizmu, ale mnoho dalsich veci - zvysovanie vydavkov na zbrojenie, vynutene nakupy vojenskej techniky, budovanie vojenskych zakladni USA v Europe, sirenie protiruskej propagandy, sankcie proti Rusku, na ktore dopolacame sami, atd.


