Vobec nie je pravda, že platy sa nedaju dať vyššie. Tu je problem, že v procese vyroby tovaru, alebo pri poskytovaní služieb vznika tzv.pridana hodnota a majitel nie je nakloneny sa s ňou seriozne rozdeliť so zamestnancami. Ak ale rastu mzdy a rastie inflacia, tak to len preto, že tu velku časť pridanej hodnoty si majitel stale ponechava a nakladaje cenu tovaru/služby cez mzdovy naklad zamestnancov.


