Energie ešte zlacnejú
Príčinou vysokých cien plynu, elektriny, nafty, benzínu nie je trh, ale vysoké štátne dane ( DPH, spotrebná daň ) a vysoké poplatky za distribúciu plynu a elektriny, ktoré dominantným firmám ako napr. SPP distribúcia, SSE distribúcia, VSE distribúcia, ZSE distribúcia odsúhlasuje štátny úrad URSO a poplatky inkasuje aj štátny podnik SEPS. Vo vyúčtovacej faktúre za elektrinu za rok 2015 bola cena EE bez DPH vo výške 38 000 EUR, z toho distribučné poplatky boli 27000 EUR, teda 70% z celkovej ceny. V roku 2016 to bude ešte vyššie percento, keďže cenu silovej elektriny sme v roku 2015 mali 42,90 EUR/MWh a v tomto roku budeme mať 38,95 EUR/MWh. Cenu plynu sme mali v roku 2015 vo výške 27 EUR/MWh, v tomto roku budeme mať 23 EUR/MWh. Spolupracujeme s alternatívnymi dodávateľmi na báze ročných zmlúv. Keď kúpite naftu, tak DPH a spotrebná daň je 50% z ceny a zvyšok je výroba, distribúcia a predaj paliva. Takto sa správa akože sociálny štát. Jednou rukou nám dá 5 EUR a druhou zoberie 50 EUR.