Na to, že aj Spartak reprezentuje Slovensko v pohároch, má na Pravde podozrivo málo článkov.
Na to, že aj Spartak reprezentuje Slovensko v pohároch, má na Pravde podozrivo málo článkov.
Viete si predstaviť reálne uskutočnenie zápasu medzi Maccabi Haifa a Nejmeh SC Beirut? Alebo Maccabi Tel Aviv proti Al Hussein? Vôbec pustili by izraelský klub do Jordánska či Libanonu cez hranice a arabský klub do Izraela? A to ešte nevravím nič o fanúšikoch. Aj keby sa tam dostali - a túto otázku kladiem smrteľne vážne - prežil by pri víťazstve izraelského mužstva pri tridsaťtisícovej návšteve v arabskej krajine niekto z izraelského klubu - tréner alebo hráč? Myslím, že pohľad do mapy na krajiny, s ktorými susedí Izrael rozpráva jasnou rečou, prečo Izrael hrá kvalifikácie na MS a ME v Európe a izraelské mužstvá európske súťaže.
Aby Žilina zvládla súperov ako Gent by tvoja Žilina potrebovala mať zahratých veľa zápasov so silnými európskymi tímami. Slovan by síce dostal menej gólov, ale dal by im tri góly? Niektoré veci, ktorými môžete pomôcť Žiline a zlepšiť ligu sú aj v tvojich rukách a rukách tých, ktorí bývajú v Žiline. Či klub vyhráva alebo prehráva, či je tam Antošík alebo nie, plným štadiónom môžete urobiť správnu atmosféru a zlepšiť ligu, chce to len odísť z obývačiek - lebo pre plný štadión chorály spievajúcich fanúšikov tí mladí chlapci sa určite budú snažiť urobiť všetko, čo je v ich silách. Chápem tvoj smútok, aj ja by som chcel vidieť kvalitné a silné kluby na východe, no dobrú prácu vidno aj v Žiline - dôkazom je aj tento článok, pod ktorým diskutujeme a síce to, že sa hovorí napríklad aj o Kaprálikovi. A v uplynulých rokoch bola reč aj o ďalších iných talentovaných odchovancoch klubu. V tejto záležitosti má Žilina silnejšie meno, než Slovan - a na to môžeš byť iste hrdý.
Antošík to raz prenechá niekomu alebo klub predá, raz príde na čelo iný majiteľ s inými predstavami a cieľmi, pri ktorom Žilina a jeho fanúšikovia znovu zažijú svoje zlaté obdobie. Alebo tak, ako sa to už neraz na Slovensku stalo po odchode mecenáša, dôjde do úpadku. Košice a Trnava by o tom vedeli rozprávať. Žilina má svoju históriu a tradíciu vo futbale a aj dnes je to klub s dobrým menom. Vždy prichádzajú aj slabšie obdobia a v súčasnom hodnotení žilinského klubu môžeš mať pravdu a áno, každý klub má svoje problémy, aj žilinský, ale kým to mužstvo tam je, fanúšikom Žiliny by som odporúčal zostať verným a podporovať vlastný klub. Nie je to samozrejmosť ho tam mať. Košice neboli v najvyššej lige dlhých osem rokov.
Prečo by to tak nemohli robiť? Dáš im peniaze na vybudovanie kvalitného žilinského tímu v podaní ostatných mužstiev, aby si aj u nich videl minimum slovenských odchovancov? V dohľadnej dobe sa do skupinovej fázy európskej súťaže popri Slovanu (ktorý keď chce získavať ťažké peniaze z Európy a budovať v Európe svoju značku, musí byť majstrom), DAC a Trnave aj tak neprebojujú a teda financie odtiaľ na rozdiel od Slovana nedostanú a slovenská súťaž im také financie nedá, aby vykryla výdavky na kvalitný tím v tvojom podaní. Nezabudni, že Žilina dokáže posunúť svojich hráčov len po istú úroveň, ak chcú z hráča vyrobiť nového Hamšíka či Škriniara, potrebujú ho posunúť na kvalitnejšie miesto. Navyše ak dobre vychovajú mladých hráčov a dobre ich posunú do futbalovej Európy, môže mať z toho osoh aj slovenská reprezentácia. A o dobré posunutie hráčov sa tiež určite snažia, nejde im určite o bezhlavé predávanie, pretože odtiaľ im plynú platby za výchovné.
Myslím, že si použil inú (oveľa jednoduchšiu) metodiku, než spoločnosť, na ktorú sa pravda.sk odvoláva. Inými slovami, nezapočítaval si veci, ktoré oni zakomponovali do svojej metodiky. Nech sa páči, môžeš si to pozrieť v origináli: https://www.andersoneconomicgroup.com/many-g…
Zvonku to vyzerá tak, že Kmotrík komentárom o dohode s hráčom chcel vyvinúť mediálny tlak na Bystricu, aby sa rozhýbala a podvolila podmienkam Slovana. Nemyslím si, že je také jednanie zo strany Kmotríka v poriadku - hovoriť verejne o dohode s hráčom predtým, ako sa dohodne aj s klubom - lebo vystavil hráča mediálnym otázkam okolo jeho budúcnosti a potenciálnym otázkam zo strany vedenia BB.
P.S. Mám pocit, že 2. predkolo pre víťaza pohára viac súvisí so stiahnutím ruských klubov z európskych súťaží, než z pomoci Slovana, ale over si to sám. Víťaz pohára je v 2. predkole už druhý rok a pred tými dvoma ročníkmi výsledky Slovana v Európe neboli naozaj nijako výnimočné.
Výsledky reprezentácie sa nerátajú do koeficientu asociácie, na základe ktorého sa kluby posielajú do kôl kvalifikácie.
Ako pomáhal Slovan ligovému koeficientu pred troma-štyrmi rokmi? Rovnako, ako ostatné kluby dnes. Dovoľ mi pripomenúť ti, že Slovan bol v roku 2021/22 119. klubom v Európe na základe vlastného koeficientu, Trnava 142., 2020/21 bol 152., Trnava 154., 2019/20 bol Slovan 161., Trnava 140. a v ročníku 2018/19 bol na tom Slovan ešte horšie. Sú to všetko roky, ktoré sa berú do päťročného koeficientu, tak vlastného, ako aj futbalovej asociácie. Nech svoje výsledky z minulého ročníka Slovan potvrdí aj v tomto ročníku a budúcom, nech sa stane z toho dlhodobý trend a na otázku o jeho prínose pre ostatné kluby sa budem pozerať inak. Lebo aj 1.FC Košice sa dostal do ligy majstrov - aby čoskoro nato skončil na smetisku dejín. Slovan niečo urobil maximálne ak posledné dve sezóny, zvlášť tú poslednú, predtým to v Európe bola rovnaká slabota, ako u ostatných.
Tvoj názor je zas mimo (futbalovej) reality. Ide síce o jeho život, no vo svojom živote už urobil nejaké rozhodnutia, naposledy, keď podpísal zmluvu s jeho súčasným zamestnávateľom - Banskou Bystricou. Tá zmluva je registrovaná na matrike SFZ a má v súlade s predpismi SFZ nejaké podmienky. Hráč o nich vedel a vedome ich podpisoval. Má teda s klubom podpísanú platnú zmluvu - kým je platná, môže rokovať s kýmkoľvek, hoci aj s Realom Madrid, no nepodpíše s novým klubom žiadnu zmluvu bez toho, aby sa najprv nedohodli jeho súčasný zamestnávateľ a jeho budúci zamestnávateľ. P.S.: Profesionálny hráč je vystavený pravidlám aj ohľadom komunikácie s médiami. Športové kluby (a aj zväzy) nie sú rady, ak ich vlastný hráč poškodzuje dobré meno klubu - preto v niektorých konkrétnych otázkach je pre športovca lepšie byť ticho alebo odpovedať diplomaticky či vyhýbavo, zvlášť na vysokej (európskej) úrovni. Flagrantné porušenie pravidiel o komunikácii s médiami si mohol vidieť u Ronalda voči Man Utd.
Aby bolo jasné, o čo ide, dodávam príklad - v tejto chvíli vysiela Prima Cool Simpsonovcov. Simpsonovcov niekto vytvoril a niekto má na ne autorské práva. Slovenské a české televízie ich nemôžu vysielať bez toho, aby si zakúpili právo vysielať Simpsonovcov na našom území. Kľúčová otázka celého problému medzi Markízou, JOJ, Primou, Orangeom, a zvyškom Slovenska znie - kúpila si Prima práva pre Simpsonovcov len pre územie Česka, alebo aj pre územie Slovenska? Ak len pre územie Česka, Prima nesmie dovoliť Orangeu (čo ani neurobila) vysielať u nás Simpsonovcov, ktorí práve idú na Prima Cool.
Šéf spoločnosti Orange Slovensko Mariusz Gatza, ktorý pochádza z Poľska, nepozná úplne určité reálie medzi Slovenskom a Českom, resp. ich čiastočne nechápe a preto postupoval v predmetnej otázke po čisto právnej stránke - nemáme vysporiadané práva s vysielateľmi - vypneme ich. Nečudujem sa mu, že sa v situácii, ktorá vznikla a do ktorej sa nechápaním istých súvislostí sám dostal, snaží o to, aby nastal právny poriadok aj u ostatných poskytovateľov televíznych služieb, ktoré poskytujú české programy de jure načierno - bez súhlasu českých vysielateľov.
Keď som sa v jeden večer pozeral na vysielací program nemeckej Pro7, pri nejakom programe na nasledujúce dopoludnie som videl okrem opisu programu aj oznámenie o tom, že v Rakúsku v tom časovom bloku budú vysielať iný program. Prečo asi? Vysielacie práva. Existujú pravidlá, ktoré presahujú Slovensko a niektoré pravidlá televízneho biznisu nie sú lokálnymi slovenskými pravidlami. Vysielacie práva na zahraničné filmy, seriály, športové prenosy sa kupujú v zahraničí podľa istých podmienok a za istú cenu. Akokoľvek je to nepríjemné aj mne, aj vám a aj ostatným ľuďom na Slovensku a akokoľvek sme si zvykli na české programy (dodnes je mi ľúto za tými českými kanálmi, ktoré už boli pred nejakým časom stiahnuté z nášho trhu), ak niekto miluje poriadok, nezostáva mu nič iné, než sa povzniesť nad svoje emócie a uznať, že v niečom majú Markíza, Joj a Orange pravdu.
Aj ste si všimli, aké sú to tie stanice z "Nemecka, Rakúska, Maďarska, Poľska, Luxemburska, Francúzska, Španielska, Talianska, Rumunska, USA, UK etc."? Bol by som prekvapený, keby na tie konkrétne stanice, ktoré Orange ponúka, licencie k vysielaniu nemali a teda ich šírili načierno. Alebo ste sa spýtali niekedy sám seba, prečo spomedzi francúzskych televízii ktoré vysielajú v krajine so 67 miliónmi obyvateľov, je na Slovensku dostupná France 24?
Môžem povedať úprimne, v čom vidím ja problém? Mám pocit, že vidíš len svoj pohľad, ale pohľad druhého človeka nechceš vidieť. To je aj dôvod, prečo som to vlastne napísal. Tabuľka mnohé vyrieši a aj jednoduché pravidlo, ktoré tu neustále opakuješ - rezidentská karta, ale život nie je jednofarebný. Mám kamarátov v Bratislave a o svojich problémoch mi občas aj povedia. Len prednedávnom mi jedna osoba spomínala, že uvažuje o získaní vlastného bývania kvôli problémom s trvalým pobytom, škôlkou pre dieťa atď. Zhodou okolností tá istá, ktorá mi pred rokmi hovorila o úskaliach získania vlastného bývania v BA. Jasné, že si to napokon vyrieši a jasné, že sa kvôli nej celý systém upravovať nebude ale to neznamená, že pre niektoré osoby neznamená problém niečo, čo máš ty už dávno vyriešené.
Zaujímavá prvá časť príspevku od osoby, ktorá s veľkou pravdepodobnosťou ako živnostník žije predávaním tovarov a/alebo služieb osobám, ktoré sú v zamestnaneckom pomere alebo napojené na štát/obec. Ak nie, tak žije predávaním tovarov a/alebo služieb subjektom, ktoré žijú z peňazí takých osôb. Osobne si myslím, že úcta k druhým ľuďom žijúcim zo zamestnaneckého platu by nezaškodila ani podnikateľom a ani živnostníkom. Samozrejme, platí to aj naopak.
"Rezidenti sa musia každý deň trápiť v zápchach kvôli cezpolnym" - to neplatí, rezidenti trčia v zápchach aj kvôli iným rezidentom, nie len cezpoľným. Tam máš logickú chybu. Bez cezpoľných by sa situácia zlepšila, ale nevyriešila. Aj v otázkach a odpovediach na stránke PAAS je to zdôraznené, mimochodom.
Iný pohľad: mladá rodinka s dieťaťom je v podnájme a prenajímateľ jej nechce udeliť súhlas s trvalým pobytom, hoci z hľadiska vyhodenia rodiny s dieťaťom z podnájmu vlastne pre nájomcu nepridáva žiadne ďalšie prekážky okrem tých vyplývajúcich z nájomnej zmluvy a OZ. Za desať dní v pásme D pri osemhodinovom dennom parkovaní v mieste svojho pobytu v BA v regulovanej mestskej časti môže zaplatiť taká rodina to, čo iný obyvateľ toho istého mesta zaplatí na rezidenčnej karte. Realita obsahuje príklady a životné príbehy, ktoré sa nedajú úplne premietnuť do excelov, finančných vzťahov a jednoduchých hesiel typu: "Nie je férové aby aj cezpolni prispeli na cesty keď ich využívajú?"
O 20-30 rokov starší muž alebo žena, ktorý je zároveň trénerom 17-18 ročného chlapca alebo dievčaťa má v takom vzťahu určite silnejšie postavenie z hľadiska moci a dynamiky vzťahu. Zvlášť pri mladých ľuďoch okolo veku vstupu do dospelosti nevidím nič zlé na tom, aby Pam Shriverová na základe vlastnej skúsenosti prízvukovala mladým ľuďom, aby si na tieto veci dávali pozor a aby do hlbších osobných alebo milostných vzťahov išli s vedomím, že to naozaj chcú. Takéto varovanie na druhej strane chráni aj samotných dotknutých trénerov pred rôznymi obvineniami v tejto oblasti o ďalších 20-30 rokov po skončení romániku. Pri nich sa totiž zvyčajne ťahá za kratší koniec - svoje o tom môže rozprávať súdom neodsúdený Kevin Spacey - ktorý je ale spoločnosťou už dávno odsúdený - je bez hereckej práce a v dohľadnej dobe sa na tom najskôr asi nič nezmení.
Objektívnou zodpovednosťou sa nedajú a neriešia všetky veci. Objektívnou zodpovednosťou sotva môžu policajti riešiť, či vodič vozidla môže šoférovať vozidlo (chýbajúci vodičák a zákaz viesť motorové vozidlo) a tiež sa objektívnou zodpovednosťou nedá skontrolovať, či šofér jazdil pod vplyvom alkoholu, omamných a psychotropných látok.
Žiaľ, bezpečnosť premávky nie je jediný princíp, ktorý sa v týchto prípadoch uplatňuje. Dôkazové bremeno v prípade muža z tohto videa stále leží na polícii. 31-ročný šofér bez vodičáku a s úradným zákazom šoférovať posilnený holywoodskymi filmovými naháňačkami a bez žiadneho rešpektu k autoritám môže v zmysle slovenských právnych predpisov plným právom otvoriť polícii po naháňačke, z ktorej policajti vycúvali kvôli bezpečnosti ostatných zúčastnených a povedať im, že nič nešoféroval a nech mu dokážu, že niečo urobil konkrétne on a nie jeho sused alebo dieťa či otec. Môže nevypovedať. Silne pochybujem, že policajti nasledujúci auto zozadu majú kamerový záznam, na ktorom je jasne zreteľná a identifikovateľná identita vodiča. Inak, neuposlúchnutie svetelných a zvukových znamení na zastavenie a ani na výzvu z megafónu by podľa mňa malo mať závažnejší dôsledok, ako prečin.
Odporúčame