Každá zodpovedná krajina si chráni svoju ekonomiku a zdroje príjmu. Číňania nie sú naivní a dobre vedia ako by obstáli, keby záviseli od Západu. Z histórie majú krutú skutočnosť, keď prehrali v ópiových vojnách v Anglickom pre zaostalosť svojho loďstva a aký to malo potom katastrofálny dopad na krajinu. V posledných rokoch Čína citlivo vnímala aj sankcie Západu voči Rusku, keď mu hrozilo zablokovanie medzibankových operácii a bol zablokovaný celý systém bankových kariet na Kryme na určitý čas. Rusko vtedy okamžite rozbehlo svoj systém bankových kariet MIR (?) a Čína sa ihneď k nemu pripojila. Detto spoločný internetový systém bez USA a pod.
Čína má v súčasnosti dostatok prostriedkov tak ich samozrejme chce efektívne využiť pre seba, nebude nakupovať predražené lieky , keď si môže kúpiť technológiu a vyrábať si ich sama bez vytvárania zisku na Západe. Európa nikdy takto nerozmýšľala a totálne sa podriaďuje záujmom nadnárodných monopolov..


