"ktoré však na konci druhej svetovej vojny anektoval Sovietsky zväz" známe kraviny z ČTK.
Na Jalte sa dohodlo, že ZSSR vstúpi do vojny s Japonskom 3 mesiace po ukončení vojny s Nemeckom. ZSSR za to dostane Južný Sachalin, Kurilské ostrovy a časť Východného Pruska, súčasťou dohody bola aj invázia na ostrov Hokkaido . ZSSR vstúpil do vojny porazil Japoncov Mandžusku a dobyl Južný Sachali a Kurilské ostrovi. Na Hokkaido sa nevysadil, pretože Japonsko sa vzdalo a Hokkaido vyhlásili USA za svoju zónu. Mierová zmluva Japonska so ZSSR sa nepodpísala na nátlak USA na Japonsko.
Kurilské ostrovy majú pre Rusko strategický význam a v prípade vstupu Japonska do NATO by bolo výrazne oslabený Ďleký východ.
Minulý rok na stretnutí G7 Merkelová naliehala na japonského prezidenta aby Japonsko vstúpilo do NATO, ten však odolal, no v budúcnosti to nie je vylúčené.
Preto nejaké odovzdávanie Kuríl Japonsku je veľmi otázne.


