Repkovy olej nie je prisada do paliv. Pouziva sa zmes metylesterov.
Hydrogenacia je redukcia. Sp2 hybrid prechadza na sp3 hybrid. Takze nasycovanie je hydrogenacia, pripadne redukcia. Ide o to, ze si treba zvolit adekvatny termin.
4. Pokracovanie. Cholesterol je prekurzorom celeho radu steroidnych hormonov a tiez zlcovych kyselin. Vykladat, ze z potravy dostavate rizikove mnozstva cholesterolu do organizmu je nezmyselne. Daleko viac si ho vas organizmus zosyntetizuje sam.
5. Tie idiotske vyrazy "dobry" a "zly" cholesterol ma znacne irituju. Pre vasu informaciu, ide o lipoproteinove, transportne, globularne partikuly. Tieto partikuly distribuuju lipidy, najma cholesterol a triacylglyceroly. Ich rozdiel je vo velkosti partikuly a molekulovej hmotnosti. HDL maju vacsi stupen komprimacie, najma vdaka tomu, ze fosfolipidy v nich su tvorene najma nasytenymi mastnymi kyselinami. Ako je teda vidiet, metabolizmus tvorby HDL sa bez masla a slaniny nezaobide. Plne nasytene kyselinove fragmenty zarucuju totiz vacsiu flexibilitu globuly. Cit. Menovana ucebnica, str.90 a dalsie.
Mohol by som menovat aj dalsie nezmysly casto uvadzane v clankoch, ale uz ma to zacina unavovat.
Vyhrady k uvedenemu clanku.
1. Stuzene oleje. Ide o katalyticku hydrogenaciu nasobnej vazby na nasyteny retazec. Neexistuje ziadna moderna metoda ako to uvadza odbornicka. Zdrojov informacii je obrovske mnozstvo, ale staci pozriet lubovolnu ucebnicu organickej chemie.
2. Trans (E) olefiny. Prirodne olefinicke kyseliny su dominantne cis (Z) izomery. Pochopitelne, ze sa obcas vyskytnu aj v prirode excesy. V tomto pripade vsak ide o kyselinu elaidovu (trans,(E)-9-oktadecenovu), ktora je vedlajsim produktom hydrogenacie, ide o presmyk. Znovu, info ziskate v kazdej ucebnici organickej chemie.
3. Je nezmyselne tvrdenie, ze maslo obsahuje viac trans kyselin ako margariny. Na tomto mieste, ako aj v niektorych dalsich pripomienkach budem citovat ucebnicu "Chemia potravin"-najdete si ju na webe. Tento pripad je uvedeny na str. 74.
4 Strasiak cholesterol. Mate dennu spotrebu ca 2 g cholesterolu, podla mojho nazoru u mladych jedincov to bude viac.
O chvilu to bude. Mam teraz nieco na robote v labaku. Ale urcite sa vam ozvem.
Prosim vas, uz sa spamatajte. Neviem com sa zaobera pani docentka, ale taku zbierku nezmyslov ako tu uvadzate som uz davno necital. Dovolim si autorku clanku upozornit, ze sustavne zavadza citatelov nespravnymi informaciami.
Uz by s tymi blbostami mohli prestat. Takze krivdy boli pachane len na Madaroch. Je vsak zaujimave, ze po rozdeleni c-k monarchie medzi naslednicke staty sa Madari, nech zili kdekolvek, nezmierili s touto skutocnostou. Vzdy sa Madarsko snazilo poskodzovat staty, ktore podla Madarov ziskali uzemie na ich ukor. Slo to az tak daleko, ze sa falsovali ceskoslovensk koruny, v enormnom nmozstve a s pozehnanim madarskej vlady. Vrcholom bolo falsovanie francuzskych tisicfrankoviek.
Neviem cim sa pani doktorka zaobera ale mna, ako diabetika, by to mnozstvo zemiakov a chleba hladko zabilo. No a vidim, ze dokonca zdravotne poistenie do zahranicia ma liecebny efekt! Poistim sa a nemusim vyhladat osetrenie, ci ist do nemocnice. To musim vyskusat.
Neznamena to vsak, ze ucinny bude akykolvek izolant, pripadne hliva s vajcami.
Vycitate mi vselico. Nikto z vas sa vsak nedokaze pozastavit nad tym, co pisu autori clankov, velakrat s odkazom na "odbornikov na vyzivu". Tak isto aj tento clanok je dost zavadzajuci. Inac, trochu odbocim, pripominaju mi vyjadrenia isteho rybara v nemenovanej TV, kde vyhlasil, ze toxinny a volne radikaly sa "stahuju" do oci, pricom ak sa pojedaju ryby, mastne kyseliny z ryb ich "vytiahnu". No neovalili by ste niecim takeho odbornika? Nepopieram, ze huby su uzasna potravinova matrica, najma vdaka obsahu bobtnavej vlakniny, aspon pre tych, ktory ich dokazu bez problemov stravit. Prosim, neprikladajte vsak hubam nejake zazracne vlastnosti. V clanku su uvadzane glukany, ako ucinna zlozka hub. Pytam sa teda, ake glukany? Alfa alebo beta glukany. Ak beta glukany, tak potom o aky typ autorke ide? Inac, pleuran, ako beta 1,3-1,6-glukan je skutocne efektivny pri liecbe rakoviny, ale ako podporna latka zvysujuca imunitu organizmu.
A este malickost. Nechapem, preco sa neorientovali na askorbigen.
Toto je GC/MS. Ale mame LC vlastnu, no bez detektora. Tuto vyuzivame len sporadicky.
http://www.mpsr.sk/download.php?fID=2926 staci? Je to prva verzia. Dnes sme podstatne dalej.
No dobre. Sulforafan je vyrazne nestala latka, navyse v kapustovitych je prekurzorom dalsich obsahovych latok. Robili sme, pochopitelne experimentalne, studie obsahovych latok, najma prchavych v chrene a nasledne v brokolici. Bohuzial v tychto druhoch dochadza k vyraznej zmene metabolizmu, kedy namiesto izotiokyanatov rastlina produkuje nitrily. Studia tykajuca sa chrenu bola prevzana EFS-ou a je uverejnena v prislusnych zbornikoch. Predpokladame skore opublikovanie clanku. Brokolica je bohuzial nieco podobne. Navyse, jednym z dominantnych degradacnych produktov pri tepelnom opracovani brokolice je toluen. No a na zaver, nepaci sa mi skryta reklama na stavy z roznych druhov zeleniny dostupne v obchodnych retazcoch.
Clovece odkial mate tie informacie? Ved vy ste druhy miki. V pripade Ruska DPH je uplne fiktivnou cifrou. Keby ste si pozreli aj ine informacie ako z bulvarnych platkov, by ste rychlo zistili, co vlastne Rusko znamena. Vam vsak vobec nejde o to poznat realny stav. Budete blabolit o primitivnych surovinach a zbraniach.
Odporúčame