Dosť si to zjednodušil, lebo ústavu, ako strategický zákon, ktorý je ďalej upravovaný zákonmi je potrebné vnímať aj v zmysle tých detailov. Takže v skratke a hrubo:
Ústava SR
Čl. 26
(2) Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu. .... Podmienky ustanoví zákon.
(4) Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.
Tým sa myslí aj šírenie lží a podvodných fotiek.
---
Deklarácia práv človeka a občana (1789)
Článok IV.
„Sloboda spočíva v možnosti konať to, čo neškodí inému: preto výkon prirodzených práv
každého človeka má hranice tam, kde začína právo ostatných členov spoločnosti užívať
svoje vlastné práva. Tieto hranice možno stanoviť len zákonom.“


