Bývalý český prezident Václav Klaus, jeden z nejvýraznějších odpůrců nošení roušek, onemocněl covidem. Serveru Lidovky.cz to potvrdil mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka s tím, že odpoledne byl Klaus pozitivně testován.
„Po zhruba půlhodinovém vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici se přesunuje do domácí léčby,“ řekl Macinka
.Klaus se nikdy netajil svým odmítavým postojem nejen k rouškám, ale i dalším vládním omezením. Své jasné „ne“ řekl i očkování, k němuž ho vyzvala i současná hlava státu Miloš Zeman.
„Nech se očkovat, Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ vzkázal před pár týdny Zeman. Klaus tehdy veřejně uvedl, že se očkovat nenechá. Zeman na rozdíl od Klause vakcinaci podstoupil.
Kritika Mareka Krajčího znie otvorene už niekoľko týždňov, a to aj z úst členov koalície. Keby sa im teraz podarilo vydupať si jeho odchod, znamenalo by to, že pomer síl v koalícii už nie je taký, aký bol pri jej vzniku. A to by mohlo byť oveľa väčším prísľubom v boji s epidémiou, než výmena ministra. Matovičov človek. Ak nedokáže Matovič udržať svojho najviditeľnejšieho ministra, bude to porážka, po ktorej už nebude nič také, ako bolo. Mohol by sa snažiť uhrať to pred verejnosťou na ústupok v mene vyššieho cieľa, napríklad, že sa nevráti Fico, v skutočnosti však bude strata Krajčího znamenať rozbitie posledných zvyškov jeho autority v epidemiologických otázkach. Je ťažké predstaviť si, že by koalícia dovolila premiérovi obsadiť prázdne miesto ešte povoľnejším človekom. Je ťažké predstaviť si aj to, že by kompetentnejší a silnejší minister dovolil Matovičovi fušovať mu do roboty tak, ako mu to dovolil Krajčí.
Dôvodov obávať sa, že to dopadne “ako vždy”, sú plné vrecia. Ani teraz sa premiér nedokázal oslobodiť od pohľadu na pandémiu cez svoje vlastné prežívanie a väčšinu času buď zdôrazňoval svoje doterajšie snahy alebo hádzal vinu na všetkých okolo – doslova všetkých. Takáto malosť a konfliktnosť nie sú dobrým menu pri žiadnom stole, nieto pri okrúhlom. Predsa len však cítiť vo vzduchu jednu zmenu, ktorá by mohla byť istým prísľubom: Igor Matovič sa pod vplyvom tragických štatistík obetí a pacientov v nemocniciach zrejme začal poriadne báť. Možno to nie je strach z dôsledkov epidémie, ale len obyčajný ľudský strach z toho, že bude volaný na zodpovednosť. Napokon, počet jeho kritikov rastie každý deň a spojencov má stále menej. Ešte je síce ďaleko k praktickému vyvodzovaniu zodpovednosti, lenže dobre vie, kam to všetko speje. Neznie to veľmi dospelo, ale práve tento jeho strach o vlastné gate je v tejto chvíli najväčšou šancou na zmenu štýlu vládnutia.
Premiér svoju pondelkovú tlačovku ohlásil tesne pred jej konaním a absolvoval ju bez obvyklých prístojacich. Nie je to úplne bežné, ale ani to nebolo prvýkrát, keď nedodržal konvencie. Skutočným prekvapenim bolo niečo iné. Premiér neoznámil žiadny zásadný nápad, ani nepretláčal plošné testovanie či ruskú vakcínu, predsa však zvestoval významnú novinku: že nevie, ako ďalej.
O ivermektín je mimoriadny záujem hlavne vďaka ošiaľu na sociálnych sieťach, kde sa šíria príbehy o tom, ako tento liek proti parazitom „zázračne“ pomáha aj pri liečbe covidu.
Na Slovensku sa doteraz nedal legálne kúpiť, záujemcovia si ho buď vozia z Rakúska, alebo si objednávajú veterinárne formy.
Krajčí už v uplynulých týždňoch schválil dodávky ivermektínu pre nemocnice a prvých niekoľko tisíc balení aj pre lekárne.
Ivermektín zobral na svoje triko Krajčí,obišiel všetky komisie,nech podpíše Sputnik a Matovič bude spokojný.
Minister Krajčí povolil doteraz najväčší dovoz liekov s látkou ivermektín. Ide o desiatky tisíc balení, časť z nich by mala prísť na Slovensko budúci týždeň.
Podľa ministerstva zdravotníctva pôjde o nasledujúce lieky:
Ivermex – ministerstvo vydalo 19. 2. 2021 povolenie na použitie neregistrovaného lieku Ivermex v počte 30-tisíc balení. Necelých 9000 balení by mohlo doraziť budúci týždeň.
Ermetin – ministerstvo vydalo 19. 2. 2021 povolenie na použitie lieku Ermetin v počte 30-tisíc balení. Na Slovensko by mohli doraziť budúci týždeň.
Ivermectin Tablet USP – ministerstvo vydalo 19. 2. 2021 povolenie na použitie neregistrovaného lieku Ivermectin Tablet USP v počte 20-tisíc balení. Ide o veľké balenia, ktoré obsahujú sto tabliet. Informácia ohľadom termínu dovozu zatiaľ nie je k dispozícii.
Gustav Gressel z berlínskej pobočky Európskej rady pre zahraničné vzťahy sa domnieva, že keby sa Rusi snažili získať certifikát od EÚ, veľmi pravdepodobne by ho dostali. “Oveľa väčší problém súvisí s výrobou, od maďarských kolegov som počul, že v kvalite jednotlivých dodávok sa objavujú značné rozdiely. Rusi nielenže nevedia zaručiť kvantitu, ale ani kvalitu svojich vakcín,“ vraví. Keby Moskva neobchádzala pravidlá, berlínsky analytik je presvedčený, že by Nemecko aj vzhľadom na prepojenie s ruským biznisom nemalo problém s výrobou ruských vakcín. Podľa ruskej vicepremiérky Taťjany Golikovovej zatiaľ v Rusku vyrobili 11,1 milióna dávok ruských vakcín. Z nich bolo 7,9 milióna určených pre domácich obyvateľov. Matovič tvrdí, že s ruskou stranou vyrokoval nákup dvoch miliónov vakcín. Do polovice roku by chceli celkovo vyrobiť 83 miliónov vakcín Sputnik V. To je na masové predávanie po svete málo. Pfizer napríklad za posledný mesiac podľa Financial Times vyrobil 65 miliónov dávok.
Kde všade zaregistrovali ruskú vakcínu Bielorusko, Argentína, Bolívia, Srbsko, Alžírsko, Palestína, Venezuela, Paraguay, Turkmenistan, Maďarsko, Spojené arabské emiráty, Guinea, Irán, Tunis, Arménsko, Mexiko, Nikaragua, Republika srbská, Libanon, Mjanmarsko, Pakistan, Mongolsko, Bahrajn, Čierna Hora, Sv. Vincent, Kazachstan, Gabon, San Marino, Ghana.
Nepíš za druhých,niektorí občania Slovenska.
Mohol by dať hlasovanie, či má dať svoju rodinu zaočkovať Sputnikom
A môže sa vykašľať na múdrosráčov zo ŠÚKL, ktorí to neodporúčajú. Vykašľal sa aj na múdrosráčov, ktorí mu vyhovárali plošné testovanie.
Tak nech má konečne gule to objednať a doviezť, prebrať zodpovednosť a prestať plakať na FB.
A keď si raz bude robiť odpočet vecí, čo ***** môže si to tam pripísať.
Matovič je stratené malé decko, nie manažér vlády a už vôbec nie krízového stavu.
Ak je presvedčený o všetkom, čo vraví, jeho vlastný minister vydá papier a 2 mil. dávok sú tu. A môže nimi tých imaginárnych 300tis. ľudí zaočkovať.
A na čo sa zmohol?
- nepresvedčil o tom na koaličnej rade
- nepresvedčil o tom na vláde
- sťažoval sa hodinu na tlačovke s urážaním partnerov
- venoval tomu min. 2 facebookové statusy, kde sa znova sťažoval a útočil na partnerov
Čo chce dosiahnuť? Že nadávaním na tlačovke a na sociálnej sieti teraz presvedčí Za ľudí a SaS, aby zmenili názor a to uznesenie vlády zmenili?
Nepresvedčil ich osobne, tak ich presviedča statusmi na FB? Či čo dokelu robí?
Lebo stále je to o tom, že ak tomu verí on aj jeho minister a zobe mu z ruky aj Mikas, stále môže tých 300 tisíc ľudí zachrániť - 2 týždne tajne rokoval s Rusmi bez vedomia ministerstva zahraničných vecí a bez diplomatov, dohodol predbežnú zmluvu a 2 mil. dávok čakajú v škatuliach (do júna!?).
K hyenám a špinavým protislovenským prostitútkam to má ešte ďaleko, ale premiér je nepochybne na ceste, ktorou sa vydali viacerí jeho predchodcovia. Je to pochopiteľné. Je to totiž ľahšie ako pripustiť, že kritika jeho činnosti v posledných mesiacoch má svoje racionálne jadro. Stačí sa pozrieť napríklad na každodenne zverejňované čísla mŕtvych.
Nie je nič ľahšie ako odvrátiť pohľad od vlastných výsledkov a namieriť prst na ľudí, ktorí s nimi zoznamujú verejnosť a interpretujú ich tak, že je jasné, kto za ne nesie zodpovednosť.
Ale minimálne v jednom má premiér pravdu. Kuciakov ozaj nie je veľa. To však platí v každom povolaní, premiérsky post nevynímajúc
V nedeľu sme si pripomenuli tretie výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Prezidentka a podpredseda parlamentu si ich uctili položením kytice, konali sa besedy, online prenosy či spomienkový koncert.
Nebol by to predseda vlády, aby výročie nepoňal po svojom. Na Facebooku zverejnil príspevok, kde sa síce odpichol od vraždy, ale v podstate celý ho venoval kvalite slovenskej žurnalistiky.
Z textu vyberáme:
– mnohí novinári sa radi za Kuciaka skrývajú;
– novinárov ako on nie je ani desať, i keď mnohí sa tak tvária;
– zvyšok je povrchný, často zaujatý, často povýšenecký;
– preto hejtuje Matovičov nápad s fondom investigatívnej žurnalistiky;
– sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii;
– ale novinári manipulujú, vytvárajú pravdu, podsúvajú ľuďom polopravdy a slúžia oligarchom;
– ak to takto pôjde ďalej, ľudia prestanú veriť klasickým médiám;
– predseda napriek tomu drží novinárom palce.
Šéf Reportérov bez hraníc Christophe Deloire, s ktorým sa premiér Matovič stretol počas svojej nedávnej návštevy Paríža, reaguje na premiérove slová o novinároch. „Dnes, viac ako inokedy, si slovenskí novinári zasluhujú ochranu.“
Keď som tento mesiac prijal predsedu vlády Igora Matoviča, varoval som ho pred rizikom oslabenia žurnalistiky slovnými útokmi. Lídri majú osobitnú zodpovednosť. Nikdy by nemali bezdôvodne obviňovať novinárov ani šíriť urážlivú kritiku,“ napísal Deloire.
Premiér Matovič spomenul stretnutie s Deloirom v nedeľu v statuse k výročiu vraždy Kuciaka a Kušnírovej.
„Keď som pred dvoma týždňami ako prvý premiér na svete navštívil v Paríži, na ich pozvanie, sídlo Reportérov bez hraníc, tak ich šéf Christophe Deloire otvoril – ako inak – otázku slobody tlače. S radosťou sme obaja konštatovali, že v nej sme sa míľovými krokmi posunuli na Slovensku vpred. … len potom som zase ja otvoril otázku kvality žurnalistiky… a to sme už takí nadšení byť nemohli.“
Čiže prísnejšie opatrenia ministra Krajčího nepodporili ani ministri OĽaNO?
Keďže to neprešlo, znamená to, že nie. Bez ministrov OĽaNO vo vláde nemôže prejsť nič.
V polovici decembra ste podporili požiadavku Mareka Krajčího, aby sa čo najskôr zaviedol prísny lockdown, len so zopár výnimkami na vychádzanie?
To je práve problém, že na vládu sa často neprichádza s konkrétnym materiálom, ale priamo na zasadnutí vlády sa tvoria uznesenia. Nemôžem predsa podporiť prísny lockdown bez konkrétneho návrhu. S konkrétnym písomným návrhom minister zdravotníctva prišiel o dva dni a za ten sme hlasovali.
Zvláda minister zdravotníctva pandémiu?
Dôležité sú výsledky a tie nie sú dobré. Veľa vecí by sa dalo robiť výrazne lepšie. Nezávisí to však len od rezortu zdravotníctva. Lepšie by sme mali trasovať kontakty nakazených, malo by sa zlepšiť dodržiavanie karantény, mal by sa zvýšiť počet PCR testov, máme dátovú hmlu, čiže mali by sme si spraviť poriadok v údajoch a všetkých registroch.
Minister Krajčí pri otázkach o zvládaní pandémie opakuje, že pred Vianocami presadzoval prísnejšie oparenia, ale nepodržala ho vláda. "Ja som si vtedy búchal, aj sme plakali, nepomohlo," povedal tento týždeň. Bol taký rázny, že búchal po stole?
Zrejme búchal slabučko. My sme ho s mojou kolegyňou Máriou Kolíkovou začuli, lebo veľmi pozorne počúvame koaličných partnerov a máme citlivé uši. Ale jeho vlastní stranícki partneri ho zrejme nepočuli. Nabudúce treba u nich búchať hlasnejšie.
Ja som vtedy tiež presadzovala prísnejšie opatrenia, konkrétne zatvorenie hotelov a zákaz vychádzania na Silvestra a ministra Krajčího som podporila.
Pre mňa sú však lamentácie pána ministra nepochopiteľné. OĽaNO má osem ministrov v 16-člennej vláde a sťažuje sa, že mu neprechádzajú veci. Keby som vyplakávala ja, keďže máme vo vláde len dve ministerky, bolo by to legitímne, hoci to nerobím. Snažíme sa s kolegyňou Kolíkovou vytrvalo presadzovať to, čo sa presadiť dá.
Ako to teda čítate? Podľa vás teraz nie je k dispozícii žiadnych 160-tisíc dávok Sputnika, o ktorých hovoril premiér?
Pozrite, na toto bude jednoduché dať odpoveď. Ak pán premiér trvá na tom, že to má minister Krajčí podpísať, a minister Krajčí si zoberie na seba politickú zodpovednosť, tak v dohľadnom čase budeme odpoveď poznať. Ja len opakujem, že ten istý človek, ktorého dnes citoval slovenský premiér, v stredu pre Financial Times povedal, že do júna sa nič z ruských produkčných liniek nebude vyvážať. A toto nie je môj názor, ale ľahko overiteľný fakt. Stačí si pozrieť spomínaný článok.
A práve preto, že nie som odborníkom na registráciu vakcín a takýmto odborníkom nie je žiaden politik v slovenskej vláde, rozhodne nie premiér Matovič ani minister Krajčí, tak ma desí, že niektorí politici sú ochotní obchádzať etablované procesy.