Aj posledná turbína zhasla. Rusko v noci vyplo Európe plyn
Konečne sa situácia, aspoň v novinách vyhrotila tak, že sa začnú príjmať realistické riešenia a nie rôzne extrémy. Často sa spomína potravinová sebestačnosť, ale o energetickej takmer nič. Slovensko vie byť energeticky sebestačné tak ako v minulosti t.j. drevo, uhlie, malé nalezisko ropy a plynu. Nevyužité termálne geo-teplo. Kým nebol postavený plynovod z ruska , nikomu v domácnostiach plyn nechýbal. Ale na takmer bezprácne kúrenie a pohodlie sa rýchlo zvyká a veľmi ťažko odvyká. Pohodlie a blahobyt je droga
Slovensko a celá EU musí zásadne a nevyhnutne prejsť na viac zdrojovosť energií a budovanie vlastných energetických zdrojov. Rusko určite zostane jedným z našich zdrojov, ale max 5-7% z ročnej potrby bez ohľadu na cenu. 40 a viac percentná závislosť je veľmi nebezpečna na komkoľvek. Prechod do normálneho stavu bude nepríjemný, ale veľmi potrebný. To že 40% spoločnosti si bude vylievať zlosť verejne je u nás obvyklé. zorganizujú im 10 čapicový protestov, vyziapú sa aj zohrejú.