To všetko sú dôsledky Krajniakových dôchodkových reforiem a minulého parlamentu, ktorý ich schválil.
Teraz si to odnesú budúci dôchodcovia, ktorí na predčasné dôchodky môžu zabudnúť.
To všetko sú dôsledky Krajniakových dôchodkových reforiem a minulého parlamentu, ktorý ich schválil.
Teraz si to odnesú budúci dôchodcovia, ktorí na predčasné dôchodky môžu zabudnúť.
Neviem, ako chcú tým dlhopisom konkurovať bankám.
V každom prípade to vítam, pretože banky aspoň nebudú výrazne znižovať kladné úroky na termínovaných vkladoch, teda nepôjdu pod 2 %.
Tu to je vysvetlené: Musí ísť o malé elektrické vozidlo s vlastným mechanickým pohonom. Povinnosť sa tak nevzťahuje napríklad na elektrobicykle, keďže elektrický pohon je pri nich doplnkový a jeho úlohou je len pomáhať pri šliapaní https://www.finsider.sk/poistenie/pzp-na-voz…
Takže sa to netýka normálnych e-bikov s maximálnou rýchlosťou do 25 km/h. Všelijaké úpravy si na nich nerobia len seniori a to platilo aj doteraz, že na tak upravený e-bike treba mať vodičské oprávnenie tak ako na malú motorku, to neplatí len od 1. augusta.
Väčšina e-bikov je poskladaných z komponentov vyrobených v Číne. Pri dosiahnutí rýchlosti 25 km/ sa motor automaticky vypne.
To by si musel niekto objednať e-bike priamo z Číny, poskladať si ho doma alebo si dať urobiť nejaké úpravy. Ale neviem si predstaviť, ako by toto policajti kontrolovali.
Treba si kupovať e-biky, ktoré sú poskladané na Slovensku alebo v Čechách. Skútre sú už skôr motorky ako bicykle a treba tam mať aj vodičské oprávnenie.
Seniori bežne jazdia na kolobežkách a e-bikoch.
Väčšina elektrických bicyklov dosahuje maximálne zrýchlenie do 25 km/h a ich váha nie je výrazne vyššia ako 25 kg.
Váha elektrického bicykla sa pohybuje od 20 do 24 kg pri horských elektrických hardtailoch (s prednou odpruženou vidlicou) a od 22 do 25 kg pri celoodpružených horských e-bikoch (predná vidlica + zadný tlmič).
Je to teda presne naopak, takže väčšina nič platiť nemusí.
Ak by sa platila daň pri transakcii s cennými papiermi, potom by ju platili aj všetci tí, ktorí sú v 2. pilieri.
Áno, tak je to presne.
Tak týka sa to všetkých, alebo všetkých podnikateľov a živnostníkov?
Využívanie AI v umení je podvod?
Kto všetko potom skončí v base?
Buď budeš brať dôchodok alebo výplatu. Toto už navrhovala Radičovej vláda, Mihál nakoniec presadil zákaz poberania predčasného dôchodku a mzdy. Dnes to kritizuje a navrhuje presný opak, pretože zistili, že nič sa tým neušetrí. Ak má predčasný dôchodca nejaké príjmy, nemôže z nich nič odvádzať do Sociálnej poisťovne, pretože by mu predčasný dôchodok prestali vyplácať.
Jediným výsledkom by bolo, že do Sociálnej poisťovne by sa odvádzalo ešte menej peňazí ako dnes.
Ten kto vlastní nehnuteľnosť ju môže teoreticky predať a ísť do podnájmu, zvýši sa mu tým finančná hotovosť, peniaze z predaja môže investovať a v štatistike Allianzu tu bude vyzerať lepšie. Tak to je aj na západe, kde väčšina ľudí býva v prenájme.
Ale myslím si, že toto nie je cesta, ideálne je tú nehnuteľnosť si ponechať a pravidelne investovať. Nehnuteľnosť je majetok tak isto ako finančná hotovosť alebo cenné papiere.
Neviem ako to počítal Allianz, ceny nehnuteľností išli minulý rok hore, takže čistý majetok sa musel zvýšiť viac ako o 150 eur.
Je pravda, že Slováci málo investujú a sú zadĺžení. Ale ak má niekto hypotéku, zároveň vlastní aj nehnuteľnosť, tá by sa mala tiež počítať do celkového majetku.
Ten článok je ale len o finančnom majetku, potom to tak môže byť.
Len niekoľko poznámok:
1. Celkový majetok tvorí hnuteľný a nehnuteľný majetok. Na západe ľudia bývajú väčšinou v nájomných bytoch. Na Slovensku chce každý bývať vo svojom a preto ľudia majú hypotéky a sú zadĺžení.
2. Nie sú tam spomenuté dôchodky. U nás máme priebežný dôchodkový systém, ale v USA má každý svoj osobný dôchodkový účet. To čo si počas života nasporí, potom si vypláca ako rentu. 250 tisíc dolárov je tak akurát, aby z toho mohol na dôchodku slušne vyžiť.
3. Ideálne je kombinovať priebežný dôchodkový systém s investovaním. Ale nie v 2. pilieri a podielových fondoch. Lepšie je investovať do ETF.
Správne rozhodnutie, treba zrušiť to Mihálovo nezmyselné rozhodnutie, ktoré urobil ešte za Radičovej vlády a dnes ho sám kritizuje.
Za toto by som Tomáša pochválil, určite aj Mihál s tým bude súhlasiť.
Celý svet žije na dlh, len deficit zahraničného obchodu USA v júli stúpol najvyššie od mája 2022, a to medziročne o 8 % na 78,8 miliardy dolárov.
Aj mňa by zaujímalo, kedy sa celý systém zosype :-)
Kto povedal, že štát prestane vyplácať dôchodky?
Článok je v poriadku, ale kto vymyslel ten titulok?
Prečo by malo hroziť, že štát prestane vyplácať dôchodky? Rovnako môže hroziť, že štát prestane vyplávať mzdy alebo že krachne globálna ekonomika a nebudú sa dať vyberať peniaze z účtov.
Alebo, že zajtra bude koniec sveta.
Prečo stále odporúčajú investovať do podielových fondov?
Oveľa výhodnejšie je investovať do indexových ETF (S&P), po roku je tam časový test, teda žiadna daň zo zisku a platia sa tam nižšie poplatky.
Pri podielových fondoch je 19 % daň zo zisku, oveľa vyššie poplatky za správu fondov a 3% poplatok pri nákupe. To sa vôbec neoplatí.
- Dobrý deň! Rádio Jerevan? Chcel by som sa opýtať, či je to naozaj pravda, že minulú nedeľu na poludnie rozdali na Červenom námestí v Moskve päťdesiat novučičkých moskvičov.
Odpoveď rádia Jerevan:
- Vaše informácie sú správne, len ich treba mierne upresniť. Bolo to v sobotu, v skorých ranných hodinách, na periférií Irkutska, bolo to sto ošarpaných bicyklov a nerozdali ich, ale rozkradli...
Už som to našiel, pozri hore.
Teda tá podstatná infomácia nie je uvedená v článku.
Či niekto niečo stíha alebo nestíha, k tomu sa neviem vyjadriť, v každom prípade sa v 2. pilieri potichučky dejú nejaké zmeny.
Krajniakovi sa jeho zámer zabrániť ľuďom vyberať jednorazovo peniaze z 2. piliera nepodaril.
Odporúčame