Je tomu už asi 50 rokov. Mal som možnosť rozprávať sa z Nemcom, ktorý dlhodobo žil a pracoval vo Fínsku. Jemu sa tam páčilo a Nemecko považoval za príliš industrializované ! Preto sa odsťahoval. Žil v dome z dreva, typická škandinávska stavba natretá na ružovo s bielim orámovaním okolo okien a stien. A on mi vravel, že pravidelne mu okolo domu chodia medvede a pritom mal dve deti. A keď som sa ho spýtal ako to robí a či sa o ne nebojí, odpovedal mi jednoducho. Obaja, on aj žena majú autá, deti odvezú do školy. Tam sa zdržujú v podstate celý deň. Navštevujú všelijaké krúžky, telocvične. Večer sa zídu a absolvujú večer pri TV, prípadne rôznou činnosťou v dome.Pre mňa to bolo niečo nepredstaviteľné. Ale asi to ide. A určite ich netreba lákať na odhadzované zvyšky potravín a ovocia ! U nás ich lákajú asi úle a možno hydina ?!


