To zase nie je tak. Už Svätopluk sa rozhodol pre západný krst a nie byzantsky. Určite mal preto svoje dôvody. Neviem, o akej zrade Habsburgovcov hovoríte? Stáli sme sa súčasťou toho teritória , lebo sa presadili voči iným rodom. Neviem, čo v nás zradili a čo nám predtým sľúbili. Bolo pod nimi o niečo lepšie ako povedzme pod francúzskymi kráľmi, dával prednosť manželskej politike pred vojnami. V roku 1849 bojovalo v tom povstaní, ktorého súčasťou boli ináč aj neslovenskí žoldnieri asi 10 percent Slovákov a zvyšok v Košutovom vojsku. Jednoducho mal Śtúr vtedy absolútne nereálne predstavy a očakávania a to sa prijalo do politiky. Navyše paktoval s cárskym Ruskom a to sa vtedy neodpúšťalo.


