Otto Smik, letecké eso zo Slovenska
je dobré, že takéto články vznikajú, ale tento je trocha čudný, vyberiem len pár vecí:
- Spitfire - stíhací bombardér? - to som sa fakt divil, v tom čase každá stíhačka už štandardne mohla niesť bomby
- priebeh posledného letu sa mi akosi nezdá, ale musel by som hľadať typ misie
- pokiaľ viem, tak pri poslednom lete obaja padlí vymenili lietadlá a nejaké časti výstroje
- jeho príchod k 310. squadrone bol pohromou, ale dôvody boli trocha iné - v čs. letectve v RAF boli duálne hodnosti, podľa angličanov bol dôstojníkom, podľa československého leteckého inšpektorátu len poddôstojníkom a vzhľadom na zvyky v rámci RAF, že dôstojníci mali vlastné jedálne, bývanie, kluby, bol nezaraditeľný + bol polovičný žid, slovák (v západnom odboji sme mali len 2 stíhačov a česi nás považovali za zradcov) a k tomu mal vyššiu hodnosť ako mnohí absolventi s predvojnovou VŠ a táto kombinácia spôsobila obrovský rozruch, preto mu bolo odporúčané požiadať o preloženie a bolo mu aj prakticky okamžite vyhovené,