Blamáž v RTVS: Inscenáciu za 500-tisíc takmer nikto nepozeral, televízia je spokojná
umenie sa nedá vždy merať sledovanosťou - nie som síce nejaký zanietenec, ale RTVS by nemala byť komerčná, aj keď o úspechu sa v tomto prípade hovoriť nedá - ako príklad dám nádherný alžírsky film "ďaleko od ľudí", ktorý uviedla televízia cca pred dvoma týždňami. Skvelé dielo o dileme v čase boja alžírčanov za slobodu spod francúzskej nadvlády cez príbeh obyčajného chudobného sedliaka, ktorý v súlade z miestnou tradíciou zabije bratranca, ktorý mu kradol obilie. Svoju vinu nemá čím vykúpiť, tak v sprievode francúzskeho učiteľa, alžírskeho rodáka, vojnového veterána v zálohe, ide sa vzdať vládnemu systému, prenasledovaný rodinou zabitého, aby ho popravili, lebo len tak si rodina zachová česť a nebude musieť nič platiť. Na ceste zabijú jedného prenasledovateľa a po ukrytí v opustenej dedine, ich zajmú miestny partizáni, ktorým velí bývalý učiteľov podriadený počas bojov v Európe. skoro všetkých partizánov, niektorých aj vzdávajúcich sa, zabijú v boji francúzi a tu začína morálna dilema.