...krach určite nie, ak teda nebude štát dotovať sociálnu poisťovňu (ak by štedro dotoval, tak by boli ohrozené verejné financie a zmenila by sa tiež jej štruktúra...). To čo tvrdí p. Sulík je to, že dôchodkový systém je založený na zásluhovosti (jednoducho, keď dávaš viac máš aj vyšší dôchodok ako ten, čo do neho prispieva menej - nebude teraz počítať aj s určitou solidárnosťou). Ak teda máme nejaký budget na určitý počet dôchodcov, ktorí využívajú dôchodkový systém napr. 15 rokov, tak máme aktuálne priemerný dôchodok vo výške 452 eur. Ak prestaneme posúvať vek odchodu, tak sa bude len posúvať priemerný vek života občanov a teda aj počet rokov v dôchodkovom veku. Ak by sa hranica napr. presunula na priemer 20 rokov v dôchodku, znamenalo by to, že tento budget sa neprerozdelí na 15 rokov, ale na 20 rokov. Čo samozrejme znamená menšie dôchodky (nebudeme teraz počítať počet dôchodcov, ani vyššie odvody a pod.). Čo to všetko znamená? Že sa každý musí sám postarať o svoj dôchodok....

