Je až trochu tragikomické, že predchádzahúca vláda tuším založila túto cenu , ako protipol v posledných rokoch prezidentskou kanceláriou zdehonestovaným najvyšším štátnym vyznamenaniam, ktoré sa potozdávail " našim" ľuďom a niekoho kamarátom. Tu najviac do očí bije Gindl, Laluha venoval veľkú časť svojho života Dubčekovi, no on je skôr pamätník . nie " historik".


