Fínsko bolo pred 1.svetovou vojnou súčasťou Ruska.Po nej získalo samostanosť,potom v období pred 2.svetovou vojnou riešilo so ZSSR územné spory v zimnej vojne a prišlo o časť územia.Po WW2 ZSSR kývlo na dohodu s Fínskom,ale za cenu.že Fínsko sa zaviazalo ostať neutrálne. Niekoľkokrát ZSSR uisťovali a presviedčali,že ich neutralita je garantovaná. Vtedy aj vznikol pojem finlandizácia-striktné presadzovanie a garantovanie neutrality voči ZSSR politickou špičkou Fínska Fínsko bolo neutrálne počas celej studenej vojny.Teraz chcú tento záväzok porušiť.


