ešte v rokoch 1961-1975 bolo ako na základných, tak aj stredných školách veľa mužov učiteľov.Poznám to z osobnej skúsenosti - na ZDŠ / základnej deväťročnej škole / sme mali viac učiteľov, než učiteľky. Avšak vtedy boli silné ročníky, triedy sa rozširovali, stavali nové školy abolo potrebné prijať nových učiteľov . V tomto čase sa prijímalo viac študentov na VŠ pedagogické- a tu sa ukázal zvýšený záujem o toto štúdium najmä z radov dievčat - žien a tak, v priebehu necelých 10-15 rokov, sa rozšírili počty učiteliek, na úkor učiteľov. Keď sa v školstve " osvedčili " ženy - učiteľky, tak sa postupne vytrácal záujem mužov o toto povolanie, najmä, ak bolo aj platove "výhodné" pre ženy, "nevýhodné" pre mužov...
takto postupne dochádzalo k prefeminizovaniu školstva .
Dnes je problém zohnaˇť učiteľa na ZŠ - troška lepšie je to na SŠ a SOŠ, ale.... už to nikdy nebude tak,že muži budú v školstve vo väčšine / okrem ministerstiev, KÚ a OÚ /


