Zamestnávateľ v prvom rade hľadá na každú pozíciu vyskoškoláka, resp stredoškoláka s minimálne 5 ročnou praxou a dokonalou angličtinou, či nemčinou
Absolventi by ešte vzdelanie spĺňali, ale kde nabrať 5 ročnú prax, keď Vás nikto bez praxe nezamestná ?
Za sociku si závody vyberali ako učňovkárov, tak stredoškolákov a vysokoškolákov už v 2-3 ročníku, pričom s mnohými s nimi podpísali zmluvy o zamestnaní po ukončení školy.
Závody brali učňov a stredoškolákov na odbornú prax - učňovkári mali každý mesiac 1-2 týždne odbornú prax na rôznych zazmluvnených pracoviskách, kde okrem učiteľa mali pridelených majstrov, ktorí s nimi pracovali..
Dnes je situácia úplne iná -závody - okrem pár výnimiek nechcú pracovať s učňovkami- SOŠ, či SŠ a VŠ - je to pre nich "záťaž " a ešte vydeliť na to jedného či dvoch majstrov...
Na druhej strane však plačú, že mladí absolventi vôbec nemajú pochop o tom, čo sa má robiť na rúznych pracoviskách
Tam, kde firmy spolupracujú so školami,nie sú problémy


