A kto tu napísal, že Vatikán je národ?
Nejedná sa o právo zdržovať a blokovať zákony.
Nie je jasné, aký konkrétny problém máte s platnou medzinárodnou zmluvou.
V článku 7 odseku 5 Ústavy SR je uvedené: Medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách, medzinárodné zmluvy, na ktorých vykonanie nie je potrebný zákon, a medzinárodné zmluvy, ktoré priamo zakladajú práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, majú prednosť pred zákonmi.
Nie je jasné, že prečo by medzinárodná Základná zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou mala byť údajne zradná.
Odluka cirkvi od štátu je v podmienkach Slovenska vyjadrená v Ústave SR, v článku 24 odseku 3:
(3) Cirkvi a náboženské spoločnosti spravujú svoje záležitosti samy, najmä zriaďujú svoje orgány, ustanovujú svojich duchovných, zabezpečujú vyučovanie náboženstva a zakladajú rehoľné a iné cirkevné inštitúcie nezávisle od štátnych orgánov.
Nie je jasné, aký problém ste zbadali.
V stanovisku predseda KBS, Ekumenickej rady cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR sa uvádza, že občania SR, ktorí sú členmi cirkví a náboženských spoločností, majú svojimi hodnotovými postojmi v každej oblasti života napomáhať rozvoju spoločnosti. Že sem patrí aj pripomienkovanie zákonov a iných významných dokumentov.
Tiež je v stanovisku, že cirkvám a náboženským spoločnostiam záleží, aby sa schvaľovali spravodlivé zákony: rešpektovala náboženská sloboda, ľudská dôstojnosť každého človeka; vytvárali sa vhodné podmienky pre rozvoj rodín a manželstiev; rešpektovali kultúrne a duchovné tradície obyvateľov SR.
Možno sa v stanovisku dočítať, že z týchto dôvodov pokladajú za primerané, aby sa KBS a ERC, prostredníctvom ktorej môžu svoje stanoviská komunikovať všetky ostatné cirkvi a náboženské spoločnosti, stali povinne pripomienkujúcimi subjektmi, a tak prispievali k spoločnému dobru všetkých obyvateľov SR.
Nie je jasné, že čo pánovi redaktorovi smrdí.
Konkrétny návrh zákona bol podaný 25.5.2018.
O akom skrátenom legislatívnom konaní v tomto prípade hovoríte?
Čítam: Zákon [novela zákona č. 85/2005 Z. z.] bol navrhnutý z iniciatívy poslancov parlamentu, neprešiel štandardným pripomienkovým konaním, chýbala mu širšia spoločenská diskusia.
a/ No v čl. 87 ods. 1 Ústavy SR sa uvádza: (1) Návrh zákona môžu podať výbory Národnej rady Slovenskej republiky, poslanci a vláda Slovenskej republiky.
a/1 Domnievam sa, že nie je dôvod posudzovať, kto podal návrh zákona do NR SR.
b/ Nie je jasné, prečo sa uvádza, že neprešiel štandardným pripomienkovým konaní.
b/1 Po I. čítaní návrhu zákona v NR SR preložilo MV SR poslanecký návrh zákona do medzirezortného pripomienkového konania od 18.7. do 26.7.2018.
Link: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy…
c/ Nie je jasné, prečo sa uvádza, že chýbala mu širšia spoločenská diskusia.
c/1 Ústava SR neustanovuje, že podmienkou podania návrhu zákona poslancom (poslancami) je širšia či užšia spoločenská diskusia.
Čo to je za nadpis „Partneri nebudú môcť uzatvárať oficiálne partnerské zväzky“?
Partnerom sa rozumie manžel či manželka. Predsa už zväzok uzatvorili.
Druh je muž, ktorý žije so ženou v spoločnej domácnosti bez sobáša. Môže uzatvoriť s takouto ženou oficiálny zväzok, ktorý sa na Slovensku volá manželstvo.
Družka je žena, ktorá žije s mužom v spoločnej domácnosti bez sobáša. Môže uzatvoriť s takýmto mužom oficiálny zväzok, ktorý sa na Slovensku volá manželstvo.
Sudcov Ústavného súdu SR vymenúva na návrh NR SR na dvanásť rokov prezident SR. NR SR navrhuje dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, ktorých má prezident SR vymenovať.
Ak NR SR po hlasovaní/hlasovaniach predloží pánovi prezidentovi zoznam 18 kandidátov na sudcov ústavného súdu, on musí z nich vymenovať 9 sudcov.
Ako nestraník nie veľmi rozumiem vyjadreniu: „Vy aliančníci ste fakt domýšľaví, a ešte pokryteckí,“.
1.O aké ich existenčné bytie ide?
2.Akú realitu nezmenia, ani realitu 21. storočia?
3.O akých ich skutočných pohnútkach sa čoraz viac ľudí sa dozvedá?
4.Ktoré ministerstvo pridelilo a kto údajne dostal masívne štátne dotácie?