to sa precedových voličov netýka.....
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Cítili potrebu riešiť ČO? Priblížiť najvyššiu vyplácanú sumu k priemernej mzde. To dosiahli. Pýtam sa však, PREČO ju chceli priblížiť. Zneužíva sa čerpanie podpory?
Píšu, že v roku 2012 ju poberalo spolu takmer 145-tisíc ľudí. Podľa štatistiky sa počet vyplatených dávok pohyboval v jednotlivých mesiacoch od 41-45 tisíc, v priemere okolo 42tisíc. Ak dávku môže nezamestnaný poberať 6mesiacov, pri počte poberateľov (takmer 145-tisíc) ju teda mnohí naplno nevyužili.
Podľa najnovšej správy Sociálnej poisťovne za január-október 2012 "Plánované výdavky prekročil aj fond poistenia v nezamestnanosti, a to o 3,5 mil. eur, keď z toho fondu vyplatila poisťovňa dávky v nezamestnanosti v sume 145,6 mil. eur.". LENŽE plány čerpania už tradične vôbec nezodpovedajú príjmom z výberu poistného! Čerpám z ich webu - fond nezamestnanosti, údaje v mil.eur
tvorba rok 2009=325,00, rok 2010=259,68, rok 2011=342,07
výdavky na dávku rok 2009=172,58, rok 2010=150,68, rok 2011=163,51
Názor si urobte sami.
Takže nová vláda zvýšila od januára vymeriavací základ pre všetky sociálne poistenia na 5 násobok priemernej mzdy ale podporu v nezamestnanosti naopak obmedzila na výšku priemernej mzdy. Fajn tak keď si myslia, že sa podpora zneužíva tak nech je platba dobrovoľná (napr. od určitej hranice príjmu aby na to nedoplatili ľudia s nízkou mzdou). V opačnom prípade to vidím tak, že štát chce na mne ryžovať peniaze na rôzne poistenia ale keď má plniť poistku tak cúvne a zrazu mi chce vyplatiť len časť poistky.
Osobne si myslim, ze je to spravny krok.
Ak sukromna firma ma na nadstandardne platy a skrachuje, tak aj to moze byt pricinou..
A "novy zamestnavatel" stat, jednoducho na to nema.
Takze suhlasim s tymto navrhom.
Na druhej strane vidim, ze vsetko si vyzieraju ludia.
A pytam sa, kedy konecne dojde na korupciu, zlodejinu a premnozenu statnu spravu????
Zase sa im podarilo niečo súce . ? !
No, keď neprší aspoň kvapká .
Mali sme dobré zákony. Prvý zákon o podpore v nezamestnanosti platil od 1.2.1991, bol zrušený k 1.1.1997. Naväzoval aj na Zákonník práce a odstupné, ale najmä - zohľadňoval situáciu na trhu práce. Kde sú dnes tí rozhľadení legislatívci?
http://www.zakonypreludi.sk/zz/199 1-1
V Česku si legislatívu v oblasti zamestnanosti a hmotného zabezpečenia nezamestnaných dodnes až tak nerozbili. Platí tam toto
wiki.aktualne.centrum.cz/finance/podpora-v-n ezamestnanosti-zmeny-od-2012/http://wiki.aktualne. centrum.cz/finance/podpora-v-nezamestnanosti-2013/
http://wiki.aktualne.centrum.cz/finance/podpora- v-nezamestnanosti-2013/
Odporúčame