Asi by bolo treba aj upresniť, že reč je výlučne o riaditeľovi firmy a nie o hocijakom šéfovi.
Na Slovensku však ten pomer určite nie je 278:1, tak ako v USA.
.
Podľa:vlákien iba prvá úroveň času |
najnovšie po najstaršie najstaršie po najnovšie |
Riaditel USS korporacie na Slovensku pobera 500 tisic dolarov MESACNE, muslis ze ten rozdiel bude mensi?
Nemam ziaden zdroj, kde by bola potvrdena uvedena suma.
A myslis, ze USS je jedina firma na Slovensku alebo su take rozdiely aj v dalsich?
Ja si myslim ze v kazdej zahranicnej korporacii a kedze nase hospodarstvo je zasadne v rukach zapadnej oligarchie, tak vsade.
No a, čo keď má riaditeľ veľa peňazí?
Máme najmenšiu nezamestnanosť za posledných 30 rokov, Slováci cestujú po svete ako nikdy v histórií, v každom meste je pomaly problém s parkovaním (lebo skoro každá rodina má auto), veci ako práčky, farebné televízory, telefón, čo ešte pred pár desiatkami rokov NEMAL KAŽDÝ sú dnes úplne normálne, dokonca telefónov má každá rodina zopár.
Nech si má riaditeľ veľký plat, podstatné je, že bežní ľudia sa majú lepšie ako kedykoľvek predtým... (Ja viem, vašou národnou vlastnosťou je závisť, ale kašlite na závisť, radujte sa, že sa máme dobre)
A preco si Krempaska nezalozi firmu a neda zamestnancom rovnaky plat ako bude mat ona sama ? Namiesto toho vyziera statny rozpocet v mimovladke ...
Lebo je to neschopná baba, ktorá vie len kecať. Niektorí aktivisti aspoň sadia stromy, opravujú zámky, pomáhajú deťom. Ale konkrétne Krempasská si chodí kupovať 5 eurovú kávičku do Starbucsku a písať tam na Macbooku od Apple blogy ako sú všetci umierajú odhladu a ako je nefér, že nejaký manager má Mercedes, keď ona má len Octaviu...
V tom americkom inštitúte zase raz vymysleli teplú vodu. Musí to byť spolok dutých hláv keď im trvalo štyridsať rokov aby prišli s objavom takéhoto trendu v odmeňovaní za odvedenú prácu.
Však je verejným tajomstvom že vrcholový manažment v štátnych podnikoch berie horibilné odmeny aj v prípade že spoločnosť ktorú riadia ide od desiatich k piatim, nehovoriac o tom aké sú keď sa im ju darí držať v zelených číslach či nebodaj vytvoriť prebytok či zisk, podľa štatútu spoločnosti. No a samozrejmosťou je že sa praktiky z verejného sektora zvyknú naplno odzrkadliť aj v priestore súkromnom.
Keď dzurinda ukradol VSŽ pre ameriku, riaditeľ si zvýšil plat z 200 000.- SK na 200 000.- $.
Prezident košických železiarní U.S. Steel George Babcoke zarobil za minulý rok 5,18 milióna dolárov, čo je zhruba 4,85 milióna eur. Generálny riaditeľ a prezident celej korporácie U.S. Steel Mario Longh zarobil za minulý rok 13,2 milióna dolárov (12,3 milióna eur). Títo muži poberajú takéto nehorázne platy aj v dobe, kedy ide U.S. Steel prepustiť len v USA až 10% svojich zamestnancov.
Tento trend je na celom západnom kapitalizme stará vec. Po skončení studenej vojny to skočilo ešte viac, stredná trieda a študovaná je pre Globálne elity nepotrebná, viď. islami3@cia eurooopy.
To je dobre, že Dzurinda ukradol VSŽ pre Ameriku, keby ju bol dal slovenským privatizérom, už by dávno krachla.
Ja by som tomúto somárovi takú facku pleskol, že by obletel zem.Za Mečiara bola VSŽ štátna akciová
spoločnosť.Zamestnával 26 000 ľudí.Pokiaľ viem, celú produkciu brala Škoda Ml.Boleslav.Vtedy Rezeš
kúpil české rodinné striebro Sparta VSŽ Praha.A kúpil železiarne v Péczi(Maďarsko).Rezeš mal plat
200 000 Sk.Fum rádio ochkalo, že za každé nadýchnunie má 4 Sk.Toto nedalo spávať jastrabom a tak
musel Mečiar prehrať voľby a vzápäti šlo vsetko do privatizácie.Aj VSŽka.Nastúpil nový riaditeľ Gabriel
Eichler(čisté slovenské meno) s platom 10 000 000 Sk.A Fun rádio si nedlo tú námaho spočítať, koľko
má za nadýchnutie.Dnes VSŽ zamestnáva 10 000 ľudí so 4-dňovým pracovným týždňom.
Ty korunované hovädo.
Fedor
Tento trend nemá pokojné riešenie. To je proste tvár kapitalizmu.Vaši tatkovia si to pre vás vyštrngali a vy to môžete 17 novembra pekne osláviť. Ale tie platy to je najmenej, toho vyštrnganého bahna je celá kopa. Riešenie? Pozri vpravo príspevku na ikonku. :-)
Riešenie, ktoré komanč ponúkaš, už raz krachlo na celom svete. Už si zabudol?
Páči sa. Zoznam čínskych miliardárov. To len tak, keď sa bavíme o príjmovej nerovnosti.
A pokiaľ viem, tak komunizmus nemal žiadnych miliardárov. To je aj odpoveď na tvoju otázku.
Samo osebe chlapče nekrachlo, ale tebe sa o tom neoplatí písať...
Ja som tú dobu zažil. Áno robili sa chyby, ale bol to systém pre ľudí. Dnešný systém je len pre oligarchov a ich poskokov. Mňa nik nemusí presviedčať ako bolo vtedy a dnes. Ja som zažil oba režimy. Lauderove televízie a buržoázne plátky sa môžu od snahy aj roztopiť chlapče :-) Skúsenosť je skúsenosť...
Nie si sám, kto zažil tú dobu.
Totalita NEBOL systém pre ľudí ale IBA pre totálnych vládcov tej doby.
Bol to systém pre ľudí, ktorí boli ochotní ohnúť chrbty a ticho a slepo poslúchať svojich totálnych vládcov, ktorí mali neobmedzenú moc. Ak si sa im znepáčil a slepo neposlúchal mohli všetko - pripraviť ťa o prácu, slobodu, vzdelanie, a možnosť opustiť krajinu. Všetko toto totiž ovládali.
Ani dnešný systém nie je bez chýb ALE prinajhoršom ak sa ti tu nepáči môžeš slobodne odísť. Bez toho aby si skončil na ostnatých drôtoch ktorými bol obohnaný ten náš "systém pre ľudí"
Bol to system pre ludi. Mali to jednu chybu, zapadniari nam hadzali polena pod nohy. Permanentne embargo dokaze nahlodat aj silnejsie ekonomiky. Kapitasi nas mali v zuboch a snazili sa vychodny blok znicit za kazdu cenu. Zilo sa lepsie, teraz vsade stres, honba za mamonom, nenavist. Nemal som ten rezim v laske, bolo mu co vycitat , no toto nie je pre ludi.
Napríklad nám nedovolili kúpiť čo? Toaletný papier alebo banány?
Nebola pravda skôr, že sme im nemali čo predať?
A preto sme nemali ani konvertibilnú menu.
Ak sme mali konvertibilné peniaze, tak ste si mohli kúpiť aj auto, aj pračku aj rifle v Tuzexe.
Ale za ruble tam nepredávali.
Nenávisť nesúvisí s režimom. Nenávisť je v ľuďoch.
Mate vystrngany kapitalizmus, ktory sa riadi zasadou: Ja a mne ! A po "vitazstve" demnokracie pred
30 rokmi sa zastavil aj rozvoj ludskych prav na Zapade, lebo sa prestali bat, ze sa to prevali aj u nich
a zacali vladnuci konat podla novelizovaneho hesla: Ja a len mne !!!
Prijmy bankarov stupli v 2009 niekolkonasobne, ale lud je zdierany nadalej, vitajte v temnokracii...
je normalne, ze ludia zarabaju viac a menej. kazdemu podla zasluh a zodpovednosti.
Voľte socializmus. Nič v obchodoch. Držať hubu
Nikde necestovať.
Obchody pre vyvolených.
Prvé máje.
Hurrrrraaaa
bankar, ktory sposobi banke (teda zakaznikom) straty stamiliony $, dostane odchodovu odmenu - zlateho padaka miliony $
riaditel firmy, ktory sposobi firme straty, pokuty za nebezpecne vyrobky, stratu trhov, dostane zlateho padaka v milionoch
tito skrachovanci co uz dokazali svoju neschopnost, potom dostanu vplyvne fleky priamo vo vlade alebo ako poradcovia vlady, prezidenta, ale im zriadia rozne dolezite komisie.
to pisem o hornom amikove ale plati to vsade
nuz 1965 bol zlom, bol to vrchol proserity pracujuceho cloveka na zapade.
statistiky uvadzaju presnejsie rok 1966.
v tom roku mal zamestnanec na zapade (zapadna europa, amikovo a kolonie britskeho imperia
(australia, NZ, Kanada) najviac penazi z vypalty po zaplateni dani, povinnych odvodov , poistiek atd a co si za tie ciste peniaze mohol kupit (tam sa ratalo ubutovanie, autio, strava, saty, dovolenky...)
odvtedy to klesalo, bez ohladu na to ze burza mala vrcholy a krachy, ze skutocny vrchol bol 2000 ze boli dalsie umelo vyvolane burzove vrcholy a krachy a ze v sucastnosti najme amicke burzy su az hore nad ozonovou dierou.
pracujuci clovek isiel od roku 1966 dolu vodou
tazke na zisteni v clanku niet absolutne nic prekvapujuceho.
nasinec to neovlada, lebo u nas za zeleznou oponou sa vsetko prave od toho casu vsetko zlepsovalo, takze u nas vrchol bol 1989 a odvtedy slo vsetko dolu vodou, ovsem o to rychlejsie aby sme pokles zapadneho pracujeceho dobehli
O akom že to zlepšovaní to tu pištíš v bývalej ČSSR po roku 1966 ?! Azda len nie o tom pod pasmi Sovietskych tankov ,ktoré nás všetkých uvrhlo na DVADSAŤ rokov do doby temná a okolitý svet za ostnatými drôtmi nám ušiel na míle ďaleko?
Veruže sa to u nás "zlepšovalo", tak po boľševicky. Do komunistického puču a nástupu zločineckej komunistickej diktatúry v 1948, ktorú komunisti radi nazývali socializmom, bola životná úroveň v Československu na 10-14 mieste vo svete a naše zárobky boli 3 násobné ako v Rakúsku. V roku 1989, na konci komunistickej diktatúry, sme boli v životnej úrovni na 58 mieste vo svete a zarábali sme úbohých 8% z toho čo Rakúšania. Dnes je Slovensko na 34 a Česko na 31 mieste v životnej úrovni vo svete a zarábame 37%-Slovensko a 41% Česko z toho čo Rakúšania. Ešte horšia ako ekonomická devastácia našej krajiny bola morálna a kultúrna devastácia národa, z ktorej sa nevieme vymotať dodnes.
Také táraniny ako sa u nás všetko zlepšovalo si nechaj na stretnutie komunistov liečených na demenciu na geriatrii. Na celom svete sa všade, aj v najzaostalejšom kúte Afriky, všetko zlepšovalo, ale iba medzinárodné porovnanie ukáže čo bol nástup totálneho prepadu a čo skutočné zlepšovanie.
aj keby ta 100x roztrhlo od zlosti, aj tak ludia vedia co zazili a ako bolo
nasilim nezmenis skutocne zazitky a skusenosti
toto si nechaj az ti zacne skolsky rok na caputgymnaziu vo Vistuku, tam vykrikuj na svojich Emilkov tie tvoje demagogie
Trepatiny vždy zostanú trepatinami a fakty faktami To bez ohľadu nato, že ťa fakty tak rozrušili, že trepeš 100x roztrhnutí od zlosti a začneš tárať o zážitkoch a skúsenostiach, ktoré si kľudne ponechaj. Fakty sa tým nemenia, ani pohľad boľševika na ne a zahmlievania skutočnosti, keď argumenty chýbajú.
Pokiaľ ide o platy šéfov v štátnych firmách ,tak je iste na zamyslenie odkiaľ berie štát na ich aj vyše DESAŤ tisícové platy a to tak isto ako aj na platy skoro DVANÁSŤ krát vyššie ako je priemerný dôchodok a PAŤ krát vyšší ako je priemerní mzda v NH!!! Pokiaľ ide o rozdiely v sôktomnom sektore ,tak tam spokojnosť nekdy nebude ,lebo predovšetkým tiež podnikatelia v bývalom východnom sektore sa nechcú spravodlivejšie podieľať na prerozdeľovaní zisku ich firiem ! Ale tu treba dodať ,že sa lepšie pozerá zamestnancovi na zamestnávateľa s platom 2 500-3 000 eur na mesiac na západe ,ako nášmu s minimálnou mzdou na svojho šéfa ,ktorý sa vozí na Bavoráku ,alebo Bently za STO tisíc eur!!!
Západné štáty boli po 2,sv , nútené uchýliť sa k štátnemu kapitalizmu pretože na
východe im existovala síce nedokonalá ,no predsa len konkurencia a tá ich nútila k istým sociálnym benefitom .
Po 89-tom však svet obsadili globálne sily .vznikla obrovská nerovnováha keď 2 % ľudí vlastní 95 % všetkého bohatstva planéty ,no čo e podstatné zrušili sa národné hospodárske politiky a svet sa stal pre nizkopríjmových a strednú triedu nestabilným prostredím
Problémy ktoré sa desaťročia kumulovali v dôsledku globalizácie ako znižovanie nákladov ,zvyšovanie produktivity ,stagnujúce mzdy ,vužívanie lacnej pracovnej sily sa neodstránili a výsledkom je mizivý dopyt lebo stredná trieda už nemá za čo kupovať .
Svet stojí tam kde bol v r. 1914 po prvej vlne globalizácie a od zjednotenia Dojčlandu (1870-1914)kedy bol voľný pohyb kapitálu sa ten už nemá kde rozširovať .
Dochádza k tomu že neoliberalizmus sa prepadol do štádia feudalizmu .
Ľudia bežní (chudobné vrstvy) sa majú momentálne NAJLEPŠIE v celej histórií celej planéty. 2% ľudí vlastnilo väčšinu majetku aj za Rímskej ríše, aj za Stredoveku aj pred 100 rokmi. Áno im rastie majetok možno rýchlejšie, ale zároveň celá planéta, všetci ľudia sa majú v priemere oveľa lepšie než pred 100 rokmi...
Dnes je ÚPLNE BEŽNÉ, že si rodina kúpi auto, že má telefón, televízor, práčku, pred 20-30 rokmi to ani v Československu nebolo úplne bežné....
Miliardi ľudí v Ázií sa majú pomaly tak dobre ako Európania, pred 40-50 rokmi mali bližšie životnou úrovňou k Afrike.
Je mi jedno, že miliardárom rastie majetok rýchlejšie ako bežným ľuďom, pokiaľ sa beží ľudia majú oveľa lepšie než kedykoľvek predtým. Máme dostatok potravín, máme mobilné telefóny, internet, čistú vodu, máme sa lepšie než kedykoľvek predtým (v priemere)
To je tá závisť. Tak typicky slovenské. Čo na tom, že ako spoločnosť podľa všetkých hodnoverných ukazovateľov (výška príjmu, stredná dĺžka života, vek dožitia v zdraví...) sa máme tak dobre ako nikdy predtým. To vôbec nevadí, ale to že niekto si dovolí zarábať viac ako obyčajný roboš, to je fakt tragédia. Čo na tom, že ten robotník má možno ukočenú základku a v práci zodpovednosť tak akurát za seba, kým ten riaditeľ pravdepodobne aj viac vysokých škôl, možno aj zahraničných a vďaka vzdelaniu zodpovednosť za stovky zamestnancov. Nevadí, že keď vedie firmu dobre, aj tí roboši sa majú lepšie. Nie my slováčikovia mu ideme vyčítať plat. Smutné
Odporúčame