Za nemeckými plánmi s plynom je Moskva
Opäť nemáš pravdu. Problem je, ze v Gazprome majú tajne podiely na spoločnosti politici z Nemecka. Schroder bol aspon taky chlap a vykaslal sa na politickú korektnost a prijal miesto v dozornej rade. NS2 je NemeckoRusky podnik. Nemci v Gazprome niesu za darmo, majú svoje business plány, ktore musia dodržiavať. No a to sa aj deje. Medziročný nárast dodávok narastá a tým aj vydieratelnost a závislosť na RF. Ja niesom proti ruskému plynu, som proti tomu, aby sme doplacali za nezdravo vytváranie monopolne prostredie, ktore budeme platiť do papulí putinistom a nenazranym Nemcom.
Vyhneme sa tomu tak, ze otvorime trh aj iným dodávateľom (Nórsko, Alžírsko, Katar, Azerbajdžan, zamorsky plyn z bridlice), popripade pracuje sa aj na centrálnom objednavani plynu do EU a následne prerozdelovanie členským krajinám. Je naivné si myslieť, ze monopolne postavenie "lacneho ruskeho plynu" by nám v konečnom dôsledku nezvysovalo náklady.