Bez 1. Slovenského štátu, by sme nemali ani tento 2. Slovenský štát. A všetci čo bojovali v SNP, bojovali proti vlastnému štátu. taký hlúpy prípad , ťažko nájsť v dejinách. Treba to len opľuť. Dokonca Martinská posádka bola zneužitá dezinformáciami a ani nevedeli príčinu boja. Lebo Golian ich podviedol nepravdivými správami. Ked sa vojaci dozvedeli pravdu, tak zahadzovali zbrane a uniformy a cez hory utekali domov. Tých slovenských vojakov čo zajali Nemci odviezli do zajatia v Nemecku. Goliana a Wiesta chytili živých a stihol ich spravodlivý trest.
Slováci museli trpieť pod českou nadvládou 48 rokov, kým sa im podarilo vzkriesiť znovu Slovenský štát. Takáto je pravda.

