Krym nie je treba zdôvodňovať, či ospravedlňovať Kosovským precedensom ( že keď vy Kosovo, tak my Krym).
To je nesprávne. Krym má vlastný ústavný základ.
1. V referende v januári r. 1992 si Krym odhlasoval štatút zvrchovaného štátu, o rok si vytvoril a odhlasoval vlastnú Ústavu.
2. Referendum v r. 2014 sa konalo na týchto základoch zvrchovanosti Krymu, teda nijako nesúviselo s Kosovom.
3. Krym mal právo na tento krok aj podľa Charty OSN, aj podľa judikátu Medz. súdu pre ľudské práva.
4. Krym (a tiež Donbas), mal právo na tento krok aj podľa Ústavy Ukrajiny, kde je článok, že občania majú právo postaviť sa na odpor, ak sú znefunkčnené zákonodarné a výkonné orgány štátu.
K tomuto naozaj došlo, keď demokraticky zvolené orgány štátu boli zvrhnuté ozbrojeným pučom a nahradené Juntou . teda nevoleným revolučným výborom.


