Spolu s Masarykom a Benešom bol jeho význam nesporne obrovský. Karol I. sa totiž ešte na poslednú chvíľu začiatkom októbra snažil zachrániť svoju monarchiu. Zo strany USA bola ponuka odmietnutá. Zahŕňala autonómiu pre Čechov, ale len pre nich, pre Slovákov nie!!! Uhorsko federalizáciu úplne odmietlo a chcelo si zachovať centralizovanú monarchiu!!!

