Dolár je Achilovou pätou ekonomiky USA. Jeho existencia bola a ešte je založená na tom, že ropa sa dala kúpiť len za dolár. Pretože svetový obchod s ropou neustále rástol, mohli si USA natlačiť toľko dolárov koľko potrebovali. Dnes je situácia iná. Rusko ako jeden z najväčších producentov ropy predáva ropu aj za ruble a juany a kľúčovým faktorom v tomto je juan. Jeho význam rapídne rastie, uvádza sa, že vyše 80% obchodu v Ázii sa už odohráva v juanoch. Naviac Čína má obrovské množstvá dolárov a snaží sa ich zbaviť tým, že nakupuje za ne technológie, ktoré potom dováža domov, resp. ich ďalej investuje v zahraničí. Je známy aj veľký nákup menového zlata v Číne a v Rusku. Výsledkom tohto je postupné znižovanie významu dolára čo v budúcnosti môže byť pre USA fatálne.
Keď bol Kaddáfi odstránený krajinami vyznávajúcimi západné hodnoty, tak sa hodne špekulovalo o tom, že jedna z príčin bola snaha predaja ropy aj inými menami ako je dolár.


