Ano, pricinou su sebecki ludia - to je absolutna pravda! Ale ci je realna moznost zbavit vsetkych ludi sebeckosti nejakym mentorovanim? Ved ten egoizmus ma v sebe kazdy z nas! S prichodom moci sa automaticky potlacaju vsetky brzdy (svedomie, moralka, solidarita, cestnost...) a egoizmus dostane zelenu - jeho jedinym cielom je zisk!
Ja viem, ze niektori ludia uz "dorastli" a ze i viera moze pomoct - ale ked sa pozrieme na egoizmus v katolickej cirkvi /a nielen v tej/, tak ani to nam nezaruci nic! Vychadza z toho to, ze na slobodu este ludstvo v globale neni zrele - teda egoizmus musi byt brzdeny systemom - zakonom! Kapitalizmus nekladie ziadne limity v otazke obohacovania sa na ukor druhych - socializmus vsak ano! Zato vsak ma spustu nedostatkov oproti kapitalizmu - hlavne v pristupe k praci a osobnej motivacii. Teda ten dalsi novy system, co nas dufam caka, by si mal z kazdeho vziat to dobre - ale jednoznacne musi ludskej nenazranosti dat jasne limity!


