Vôbec to nie je jednoduchá matematika. Zvýšenie DPH z 19 na 20 % znamenalo povinnosť pre obchodníka, odviesť do štátnej kasy o to 1% viac. Bez ohľadu na to, či tak spravil zvýšením ceny, alebo na úkor svojej marže. Ak to bolo na úkor marže, čiastočne, aj keď len nepatrne, si to kompenzoval nižšou daňou z nižšieho dosiahnutého zisku. Zníženie DPH o 1% by znamenalo odviesť do štátnej kasy o 1% nižie daňové odvody a tým to končí.Koľko zo zníženia premietne do ceny a o koľko si zvýši maržu, je opäť len jeho vec. Rozdiel by pri každodenných tovaroch a službách bol spravidla taký malý, že nezníženie ceny by ani nemusel nikomu vysvetľovať. Určite pri takom S-kovom Mercedese by rozdiel nebol zanedbateľný, ale ten kto ho kupuje, nie je zas odkázaný na tých pár drobných, o čo by sa znížila cena.

