Už teraz hynie svet spolu s kapitalizmom a na následky kapitalizmu.Toľko filozofická disciplína logika.Netrúfam si niečo predpovedať,lebo tých premenných v spoločnosti a prírode je veľa.Mnohé ani nepoznáme.Problém apokalypsy je stále aktuálny,v tom sa nemýliš.Aby som bol presnejší,každá spoločenská forma je hodná svojho zániku. Z dlhodobého hľadiska je napríklad zaujímavá "Drakeova rovnica" a hlavne jej posledný faktor L=doba prežitia civilizácie. Komunisti historicky plnili a budú plniť len jednu úlohu, vytvárať materiálne podmienky pre samosprávne riadenú spoločnosť.Teda nesľubujú nič iného,okrem práce na tomto projekte. Ani socializmom ani komunizmom dejiny totiž nekončia. Dnešný globálny systém desí najmä to, že zánik možno chápať aj takto pozitívne, prechodom na inú formu riadenia spoločnosti.Tak to už dôb Manifestu chápu komunisti (nie však spolitizovaní straníci sľubujúci svetlé zajtrajšky). Komunisti sa neriadia ideologickými výtvormi doby od svojich oponentov, ale programom.

