V čom je teda problém prístupu, ktorý predviedla v tomto článku Malinová:
vo východisku sa hádam zhodneme, SS bola zločineckou organizáciou zločineckého režimu.
Otázka teda znie: bol každý člen tejto zločineckej organizácie zločincom?
Pretože ak by sme pristúpili na túto logiku, tak by nutne musel byť zločincom každý príslušník SS bez ohľadu na to, do ktorej zložky vstúpil a bez ohľadu na to, či do nej vstúpil dobrovoľne.
Len z oblasti dolného Spiša (Gelnica) bolo na základe dvojstranných zmlúv medzi Tisovým Slovenským štátom a nacistickým Nemeckom do radov Waffen-SS odvedených (či prevelených zo slovenskej armády) 300 Slovákov nemeckej národnosti bez toho, aby sa ich niekto na ich názor pýtal. Mnohých z nich naháňali po lesoch miestni žandári, aby ich odviedli násilím.
Ďalšia otázka znie: bol každý z nich zločincom, ak nedezertoval?
(pokračovanie--)


