Mali by sme si na prítomnosť Ukrajincov čím skôr zvyknúť. V prípade ruského víťazstva je totiž vysoko pravdepodobné, že ich tu bude x-násobne viac.
Mali by sme si na prítomnosť Ukrajincov čím skôr zvyknúť. V prípade ruského víťazstva je totiž vysoko pravdepodobné, že ich tu bude x-násobne viac.
Fico by sa MAL v stredu stretnúť s ukrajinským premiérom Šmyhaľom a ako to tak vyzerá, tak sa slovenský premiér bude vracať domov s mokrou tvár, no z bratských pocelunkov to veru mať nebude.
Povedal by som dokonca, že je dosť dobre možné, že tento bloger (či niektorá z jeho ďalších tunajších inkarnácií) tu už možno dokonca takto o týždeň bude v súlade s postojom slovenského premiéra písať o "nevďačných Ukrajincoch", ktorí ani len o bratskú pomoc súčasnej vlády skrz účasť našich firiem pri obnove ukrajinskej infraštruktúry "nemajú záujem!, a pritom sme im tak veľa dali!, a aha ho!", atď., atp.
...premiér Fico samozrejme nebude vedieť prečo, jeho priaznivci sa tiež budú tváriť, že nemajú ani potuchy.
Ale, prosím ťa... veď to len DOKAZUJE, aký je pán docent Fico, doktor práv, vo svojich odhadoch prezieravý. Novinárov prekukol vopred a tak ich začal urážať skôr, než oni začali urážať jeho. Bol to taký ten preventívny útok na veľmoci, ktoré už len samotnou svojou existenciou ohrozujú samotnú jeho existenciu... no veď vieš.
-- na doplnenie:
vo štvrtok večer bola na STV 2 odvysielaná debata o budúcnosti slovenského rozhlasu a televízie. Bol tam riaditeľ RTVS, poslanci NRSR. Ministerka kultúry neprišla. ...však načo aj, že...?
Začínam mať dojem, že ministerkin čítaný prejav pri prvej návšteve premiéra Fica na ministerstve nebol len epizódnou udalosťou a ide o hlbšie súvislosti.
Úprimne: nie že by som vnímal pôsobenie RTVS v posledných rokoch ako niečo svetoborné, ale stokrát radšej by som sa na jeseň 2024 díval na piatu reprízu prvej série "Príbehu služobníčky", než na piatu reprízu tohtoročného otváracieho ceremoniálu festivalu vo Východnej. Raz pochopia prečo i tí, ktorí to dnes sami požadujú.
Šimkovičovej jej fyzickú krásu neupieram. Ale ako povedal Bolek Polívka aka Bohuš vo filme "Dědictví"...
Zbytočne sa namáhaš toto nevyriešiš. Pokiaľ budem mať možnosť na hĺbkovo analytické texty insitne filozufujúcich autorov reagovať vlastnou insitnou filozofiou, tak to budem robiť podobne, ako ty reaguješ insitnou filozofiou na moju insitnú filozofiu ;-)
Riešením by bolo ukončenie otvorenej možnosti tvoriť blogy a ukončenie možnosti viesť k týmto blogom otvorenú diskusiu. ...no ale ruku na srdce -- bavilo by ťa len pasívne prijímanie odborných textov, bez možnosti pranierovať mieru plytkosti analýz insitných filozofov?
Tak som ti teda dal plusku, aby si nemal nakoniec z toho všetkého nepríjemný pocit, že aj tvoje vlastné texty v komentároch sú taktiež občas zbytočné :))))
Uvažujem nad vetou "Tato vojna je ina, ako vo Vietname, ci Afganistane, pretoze Rusko ju ponima, ze ide o jeho existencnu hrozbu."
Pochybujem, že by Afganci či Vietnamci nevnímali svoju vojnu ako boj o existenciu. Jediný rozdiel v tom, prečo je táto vojna INÁ, môže byť jedine vo fakte, že ju ako existenčnú vníma Rusko; pričom ju ale samo rozpútalo -- navyše bez zjavných armádnych príprav na ukrajinskom území, ktoré by sa dali vysvetliť ako prípravná fáza vpádu.
Čiže, bavíme sa o "inakosti tejto vojny" v kategóriách ideológie a propagandy.
delrey:
No a to si predstav alternatívnu budúcnosť, v ktorej sa prezident Pellegrini "nedajbože" zachová po vzore Michala Kováča :-D
Ináč, je tu aj ten zaujímavý paradox, že v mene národného pokoja a slovanského mieru ospevuje kryptofašistický bloger ľavicové cítenie predsedu sociálnodemokratickej strany.
...neustále ma to fascinuje, tento surreálny bizár
Milý bloger, neustále zabúdaš na Vietnam či Afganistan, hoci inokedy sa tak rád práve nimi oháňaš.
Na veľké víťazstvá ti niekedy stačia aj obmedzené možnosti. Na Kryme už teraz trebárs funguje Ateš, ale týmto to určite nekončí a neskončí.
Slováci, plesajte!
Spasiteľ zbavený nízkych pudov prináša na tento svet POKOJ.
Príliš si niekedy lámeš hlavu nad vecami, pri ktorých to nie je nutné.
Moja veta "Pozitívnou vlastnosťou nás Slovákov je to, že v kritických chvíľach nemáme trpezlivosť so skutočnými klamármi" je rýchlou reakciou na vety blogera "Slováci sú trpezliví a tolerantní ľudia. Ale čo je dosť, to je dosť…".
Bloger je toho názoru, že Slováci môžu stratiť trpezlivosť s novinármi, ktorých práca sa mu nepáči. Nuž, a ja som zasa iného názoru. No a Ty máš predsa rôznosť názorov veľmi rád:)
Pozitívnou vlastnosťou nás Slovákov je to, že v kritických chvíľach nemáme trpezlivosť so skutočnými klamármi. Tým nemám na mysli tých, o ktorých si to myslíme, alebo sa snažíme presvedčiť samých seba, že ten či onen je klamár, lebo mi spôsobil to či ono, lebo vyzerá tak či onak, lebo žije s tým či onou: mám na mysli skutočných lokajov klamstva, mám na mysli ľudí, ktorý klamstvom dýchajú, chodia, rečnia, žijú.
Ivete Vankovej sa vôbec nečudujem. Obdivujem ju, že to dokáže vydržať, nevstať a neodísť do zmysluplnej spoločností ľudsky normálnych jedincov.
Tlačovky vysielané včera v rozmedzí 12:00 - 15:00 hod. mali na názory večerných protestujúcich minimálny dosah, keďže tí sú väčšinou v uvedenom časovom rozmedzí v práci.
Aby som si aj ja zabrechal na tému dezinformácií: jednu z dezinformácií tu pred niekoľkými dňami zverejnil istý Trikopce.
Trepal o požiari dodávky americkej munície pre Ukrajinu v Elizabeth, New Jersey, USA.
Neviem, prečo by som mal dôverovať politickým odporúčaniam človeka takéhoto typu.
V tejto záležitosti nešlo o nič mimoriadne, s výnimkou slávneho výroku Nulandovej "F*** the EU".
V skutočnosti táto vec nemá nič spoločné s neskoršími politickými výsledkami Majdanu; proste bola reč o hľadaní americkej podpory v OSN pri riešení politickej krízy na Ukrajine. Rovnako sa veci riešia pri akejkoľvek inej kríze vo svete: ministerstvá zahraničia jednotlivých štátov hľadajú politickú podporu v OSN.
Ak by vtedajšia situácia, ktorá následne vznikla okolo tohto rozhovoru, nasvedčovala o nejakej prehnanej angažovanosti USA na Ukrajine, tak by rovnako svedčila trebárs o prehnanej angažovanosti OSN.
V skutočnosti bola otázkou samotná existencia nahrávky. Uvažovalo sa o snahe ruských tajných služieb podkopať dôveru Európanov a Američanov v inštitúcie EÚ, OSN a vlády krajín.
Nejde o nič utajované, médiá o tom v tom čase hojne informovali, takto o tom napríklad písal portál Pravdy https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/307759-…
Som rád, že dokážeš odlíšiť názory od faktov, dnes to už nie je až také bežné. O absolútnej pravdivosti mojich názorov nie som presvedčený ani ja. Pravdivosť faktov nemá zmysel spochybňovať, fakty objektívne existujú bez ohľadu na akékoľvek subjektívne názory.
No a si si skutočne istý, že zo svojej pozície nemáš perspektívu obrátenú hore nohami?
Slovné spojenie "zámena príčiny a následku" som použil v tomto prípade výlučne v spojení s ochotou miestnych obyvateľov Luhanska a Donecka pripojiť sa k separatistom.
Proruskí separatisti premiešaní s ruskými dobrovoľníkmi (a "dobrovoľníkmi") viedli útoky zámerne z obývaných oblastí. Ukrajinská armáda musela chtiac nechtiac počas týchto bojov nutne ostreľovať aj tieto pozície separatistov, čo pôsobilo na miestnych obyvateľov spätne ako motivácia pre vstup do jednotiek separatistov.
Príčinou konfliktu ale bolo jeho rozpútanie proruskými separatistami a nie ostreľovanie civilných oblastí ukrajinkou armádou. TU je tá zámena príčiny za následok, ktorú spomínam v predošlom príspevku.
Krym. Referendum nespadlo z neba. Predchádzalo ho navýšenie počtu ruskej sevastopoľskej posádky o 2000 mužov. Okrem toho bol Krym obsadený tzv. "zelenými mužíkmi", o ktorých sa dodnes vedú spory. Teórie sú rôzne: oddiely GRU, námorná pechota, počiatok neskorších ruských súkromných žoldnierskych jednotiek (prikláňam sa k 3. teórii). Podľa niektorých neofciálnych zdrojov dosiahla účasť na referende v niektorých mestách 123%. Podľa iných zdrojov bola v skutočnosti na úrovni 30%.
Východ Ukrajiny. Doneck a Luhansk. Osobná angažovanosť Girkina, bývalého plukovníka GRU, neskôr zamestnanca jedného z ruských oligarchov. Ruská technika, po nociach lifrovaná cez hranice. Delostrelecká paľba vedená z ruského územia. Zostrelenie letu MH17, neskôr dôkazy o použití ruskej techniky obsluhovanej Rusmi.
Partizánsky spôsob boja vedený separatistami z miest, z civilných oblastí, ostreľovanie týchto miest armádou UA vyprovokovalo nárast podpory separatistov miestnymi. Zámena príčiny za následok.
Majdan nemusel nikto organizovať. Stačilo, že Janukovyč odmietol podpísať vyrokovanú asociačnú dohodu s EÚ. Pri prvej možnej príležitosti sa rozbehol v Kyjeve protest, ktorý sa časom zmenil na okupačný (námestie Majdan). Postupne sa počet ľudí navyšoval s tým, ako sa začali spontánne schádzať najprv z okolia Kyjeva, neskôr zo vzdialenejších oblastí. Vrcholom udalostí bola streľba do davu, zabitých bolo nejakých 100 osôb (nebola prvá). Tuším sa to odohralo v ten istý deň, keď Janukovyč pod tlakom verejnosti, ale i USA a Ruska, vyhlásil, že koncom roka 2014 odstúpi z funkcie (nové voľby). Janukovyč následne ušiel do Ruska.
Odesa. Po Majdane narastali v rôznych oblastiach Ukrajiny separatistické požiadavky. V Odese došlo k stretom medzi proruskými separatistami a miestnou domobranou, navzájom sa ohadzovali molotovmi. Domobrana zatlačila prorusov do budovy, molotovy lietali ďalej. Budova začala následne horieť.
Podpora ultrapravice. Nikdy neprekročila podporu niekoľkých percent voličov.
Odporúčame