Dr Gustav Husák , komunista, presadil oddelenie Slovenska od Ostrihomskej cirkevnej provincie a vznik samostatnej slovenskej cirkevnej provincie. Ten istý G. Husák, presadil v roku 1968 vznik federácie a tým aj vznik niektorých slovenských úradov, ako parlament a vláda a tak isto presadil aj vznik dvojkomorového federálneho parlamentu, kde sme mali s Čechmi, v snemovne národov, paritné postavenie. Presadil aj to, že existoval zákaz majorizácie, čo znamenalo, že česká väčšina, nemohla prehlasovať tú slovenskú menšinu. Nie bez Beneša, ale bez Husáka, by dnes neexistovalo samostatné Slovensko.

